15.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Η έφεση του Ολυμπιακού, αδυναμία του Παναθηναϊκού (vids)

Έχουν γραφτεί και έχουν ειπωθεί πολλά από τον περασμένο Οκτώβριο για το παιχνίδι, τις δυνατότητες και τις αδυναμίες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού. Τους είδαμε και τους ξαναείδαμε πολλές φορές, εντός και εκτός συνόρων, τον έναν απέναντι στον άλλον. Το σερί νικών του Ολυμπιακού και η βαθμολογική απόσταση του τόσο στην Basket League όσο και στην Ευρωλίγκα, αναδεικνύουν ουσιαστικά τη διαφορά τους. Υπάρχει όμως μία λεπτή γραμμή που τους χωρίζει τουλάχιστον ως προς το Πρωτάθλημα.

Ο 1ος τελικός των πλέι οφ ήρθε να προστεθεί σε μία λίστα αγώνων και των δύο «αιωνίων» στους οποίους ακολούθησαν βίους αντίθετους. Ο Ολυμπιακός έκανε το 28/28 στο φετινό Πρωτάθλημα υποχρεώνοντας παράλληλα τον Παναθηναϊκό στην 9η ήττα του σε 30 ματς, μέσα από μία κατάσταση που έχει μάθει πια να διαχειρίζεται.

Ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε μακριά από την πρώτη ήττα του στη φετινή Basket League. Το φάσμα αυτής της πρώτης ήττας το αντιμετώπισε και άλλες φορές στη διάρκεια της σεζόν όμως κατάφερε σε κάθε περίπτωση να την αποφύγει. Με τη νίκη στον πρώτο τελικό οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 5/5 στα παιχνίδια τους που κρίθηκαν με διαφορές μέχρι τριών πόντων. Τα τρία από αυτά ήταν απέναντι στον Παναθηναϊκό! Αν αναλογιστεί κανείς ότι σχεδόν το 18% των νικών του Ολυμπιακού στο φετινό Πρωτάθλημα σημειώθηκε με διαφορές 1-3 πόντων, δεν μπορεί παρά να συμφωνήσει ότι κάτι κάνει καλά σε αυτές τις καταστάσεις.

Ο Ολυμπιακός νίκησε…

*Με έναν πόντο το Περιστέρι εκτός έδρας, χάρη στο καλάθι του Τόμας Ουόκαπ (86-87).

*Με έναν πόντο τον Κολοσσό εκτός έδρας, χάρη στο τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ (79-80).

*Με δύο πόντους τον Παναθηναϊκό εντός έδρας για την κανονική περίοδο (68-66).

*Με δύο πόντους τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας για την κανονική περίοδο (74-76).

*Με τρεις πόντους τον Παναθηναϊκό στον 1ο τελικό των πλέι οφ (73-70).

Στην Basket League της περσινής σεζόν, ο Ολυμπιακός είχε συμμετοχή σε έναν τέτοιο αγώνα μόνο μία φορά και τον έχασε. Ήταν το ντέρμπι του πρώτου γύρου με τον Παναθηναϊκό, στο οποίο γνώρισε και τη μοναδική ήττα του (76-81).

Μία ιδιαιτερότητα των τριών αγώνων των δύο «αιωνίων» στο φετινό Πρωτάθλημα, πριν κριθούν αυτοί με διαφορές 2-3 πόντων, έχει να κάνει με το ότι και σε όλους ο Ολυμπιακός είχε βρεθεί προηγούμενος με διψήφιες διαφορές, τις οποίες κόντεψε να χάσει…

*Είχε προηγηθεί με 10 στο τέλος της πρώτης περιόδου, του ματς στο ΣΕΦ για την κανονική περίοδο (24-14).

*Είχε προηγηθεί με 12 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου του ματς στο ΟΑΚΑ (33-45 στο 19’).

*Προηγήθηκε στον 1ο τελικό, το βράδυ της Κυριακής με 16 (26-10 στο 8’) και 13 (61-48 στο 29’).

Το οδυνηρό 25% του Παναθηναϊκού

Για τον Παναθηναϊκό δεν μπορεί να θεωρηθεί παρηγοριά το ότι επέστρεψε από διψήφιες διαφορές και διεκδίκησε στο τέλος τη νίκη και στα τρία ματς του Πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό, ωστόσο αυτό δεν είναι και κάτι που μπορεί να αγνοηθεί. Όπως δεν μπορεί να θεωρηθεί λεπτομέρεια το γεγονός ότι οι έξι από τις εννιά ήττες του Παναθηναϊκού στο φετινό Πρωτάθλημα, σημειώθηκαν με διαφορές μέχρι πέντε πόντων.

Είναι κι αυτό ένα στοιχείο που έχει τη σημασία του για τους «πράσινους» στη φετινή σεζόν αφού έχασαν τα έξι από τα οχτώ παιχνίδια τους στο Πρωτάθλημα, τα οποία κρίθηκαν με «κλειστά» σκορ μέχρι πέντε πόντων.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε μόνο…

*Το Περιστέρι στο ματς της κανονικής περιόδου στο ΟΑΚΑ με 72-71.

*Το Λαύριο εκτός έδρας με 76-74, χάρη στο καλάθι του Πάρις Λι 0,6’’ πριν το τέλος.

Στον αντίποδα έχασε…

*Με 68-66 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την 8η αγωνιστική.

*Με 74-76 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για τη 19η αγωνιστική.

*Με 73-70 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για τον 1ο τελικό των πλέι οφ.

*Με 69-65 από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη για την πρεμιέρα του Πρωταθλήματος.

*Με 77-73 από την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια για την 20ή αγωνιστική.

*Με 76-71 από το Περιστέρι για τον 4ο ημιτελικό των πλέι οφ.

Στα οχτώ λοιπόν παιχνίδια του που κρίθηκαν με διαφορές μέχρι πέντε πόντων, ο Παναθηναϊκός μέτρησε μόλις δύο νίκες. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην περσινή σεζόν μόνο δύο παιχνίδια του κρίθηκαν με διαφορές 1-5 πόντων και κατάφερε να τα κερδίσει. Είχε επιβληθεί με 90-86 της Λάρισας εκτός έδρας για την κανονική περίοδο και με 81-76 του Ολυμπιακού εκτός έδρας για την κανονική περίοδο.