20.1 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

¡Hola! με δύο ντέρμπι στην Ισπανία (pics, vids)

Η 18η αγωνιστική στην Liga Endesa μπήκε με δύο ντέρμπι που κρίθηκαν σχεδόν με το άκουσμα της κόρνας. Η Βαλένθια πήρε τη νίκη από την Σαν Πάμπλο Μπούργος με 94-92 και η Σαραγόσα 78-73 την Γκιπουζκόα στην παράταση.

20.30 Εστουδιάντες-Ιμπεροστάρ Τενερίφη

Η Βαλένθια έδειχνε στο πρώτο δεκάλεπτο πως θα μπορούσε να έχει κι ένα εύκολο απόγευμα. Προηγήθηκε νωρίς 26-18 (9’) και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Κάτι λιγότερο από ένα τετράλεπτο αργότερα ο αγώνας ήταν στον πόντο (36-35) και στο 16’10’’ οι δύο ομάδας ήταν ισόπαλες (41-41). Η επιστροφή από τα αποδυτήρια έκανε το 48-48 του ημιχρόνου 63-50 (24’25’’), αλλά και πάλι τίποτα δεν είχε τελειώσει. Οι φιλοξενούμενοι, όπως κάνουν συνήθως, συνέχισαν να παλεύουν, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (78-78, 31’45’’) και στα μισά της τέταρτης περιόδου έφτασαν και να προηγηθούν (83-85). Δύο λεπτά πριν τη λήξη ήταν και πάλι μπροστά στο σκορ (89-90), αλλά ένα τρίποντο του Άαρον Ντόρνεκαμπ ουσιαστικά έδωσε τέλος στις ελπίδες τους με τον Ουίλ Τόμας να σφραγίζει τη νίκη από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (94-90) με τον Μπενίτε να διαμορφώνει το τελικό 94-92.

Ο αγώνας ανάμεσα στην Γκιπουζκόα και την Σαραγόσα ήταν συναρπααστικός στην εξέλιξή του και αυτός, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +11 (30-41) και έχασαν και πάλι το προβάδισμα (46-45, 28'44''). Το σκηνικό επαναλήφθηκε με το 46-52 (30'18'') να γίνεται 52-58 (33'30'') και αυτό με τη σειρά του 59-58 (35'), πριν ο Φραν Βάθκεθ οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση σπρώχνοντας την μπάλα στο καλάθι (65-65). Εκεί η Σαραγόσα ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη.