24.7 C

H Μπαρτσελόνα πήρε νίκη και… ρεβάνς από την Εφές

Η Μπαρτσελόνα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη και ψύχραιμη όταν το ματς πήγε να «στραβώσει» παίρνοντας μία μεγάλη νίκη επί της Εφές στην Κωνσταντινούπολη με 74-64 ενώ ταυτόχρονα πήρε και μία άτυπη ρεβάνς για τον περσινό της αποκλεισμό από τους Τούρκους στα play offs της EuroLeague.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εξίσου άστοχες αλλά τη Μπαρτσελόνα να κάνει καλύτερα τα... βασικά, αφού η γηπεδούχος Εφές καταλήφθηκε από πανικό και εκνευρισμό και ελλείψει του Λάρκιν αυτό ήταν κάτι παραπάνω από φανερό στην επίθεση. Έτσι το σκορ του ημιχρόνου βρήκε τους Καταλανούς στο +11 (37-26) αλλά στο δεύτερο μέρος η Εφές εμφάνισε ένα διαφορετικό πρόσωπο.

Με τον Μπράιαν Ντάνστον να παίζει άμυνα για... όλους και έχοντας 5/8 εύστοχα τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς πλησιάζοντας στο -3 (46-49) την ώρα που η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετικά άστοχη. Ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων του Πιέρε Οριόλα σε εκείνο το σημείο έδωσε ανάσα στους Καταλανούς, οι οποίοι ξέφυγαν και πάλι στο σκορ ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και φτάνοντας τελικά στη νίκη με 74-64.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν αδιαμφισβήτητα το πρόσωπο του αγώνα καθώς πέτυχε 24 πόντους, «κατέβασε» οκτώ ριμπάουντ και ήταν το άλφα και το ωμέγα της ομάδας του επιθετικά. Από κοντά βέβαια και ο Μάλκολμ Ντιλέινι ο οποίος με τις επτά ασίστ που μοίρασε συμπλήρωσε τον Μίροτιτς που του έλειπε η δημιουργία και μαζί δεν άφησαν να φανεί η μεγάλη απουσία του τραυματία Τόμας Ερτέλ

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Καταλυτική για το ματς ήταν η φοβερή αστοχία της Εφές από την περιφέρεια και κατά κύριο λόγω έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. από όπου οι Τούρκοι σούταραν με ποσοστό 25,5 % ήτοι 10/39 εύστοχα τρίποντα ενώ είχαν κλείσει το ημίχρονο με 2/20. Κύριος εκφραστής του απογοητευτικού αυτού ποσοστού ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς που έκλεισε το ματς με 4/13 έυστοχα τρίποντα.