26.5 C
Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024

H Ιαπωνία έριξε στο καναβάτσο τη Γερμανία

Μέσα στη γεμάτη από 19.000 κόσμο Σαϊτάμα Αρίνα, στο γήπεδο όπου η Εθνική μας ομάδα έγραψε ιστορία το 2006 νικώντας τις ΗΠΑ, η Ιαπωνία πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Γερμανίας με 86-83 σε ένα ακόμα φιλικό προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Καθοδηγούμενοι από τον εκπληκτικό Ρούι Χατσιμούρα (απόφοιτος του Γκόνζαγκα και επιλογή των Ουίζαρντς στο νούμερο 9 του φετινού ντραφτ του ΝΒΑ), ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους, οι Ιάπωνες κατάφεραν να ανατρέψουν το διψήφιο προβάδισμα που είχαν οι Γερμανοί μέχρι και τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, και να πάρουν μια νίκη, η οποία δείχνει ότι έχουν δυνατότητες και μπορούν να κάνουν ζημιές στην Κίνα.

Η Γερμανία έπαιξε χωρίς τον τραυματία Μάοντο Λο και είχε πρώτο σκόρερ τον Ντένις Σρέντερ με 16 πόντους και 4/12 τρίποντα. Ο Πάουλ Τσίπσερ σκόραρε 12 πόντους και ο Ρόμπιν Μπέντζινγκ 11. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Γερμανούς στα φιλικά προετοιμασίας που έχουν δώσει.