22.6 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

(H’ όμιλος): Λετονία – Λίβανος 109-70: ”Παρέσυραν” τους Λιβανέζους από τα 6.75 (pic & vids)

Η Λετονία «διέλυσε» τον Λίβανο με  109-70 για τον H'όμιλο που διεξάγεται στη Τζακάρτα της Ινδονησίας.

Αυτή η νίκη της Λετονίας στην πρεμιέρα την κρατάει στο παιχνίδι της πρόκρισης μαζί με Γαλλία και Καναδά που είναι τα δύο φαβορί του ομίλου.

Αντίθετα ο Λίβανος με ήττα στην πρεμιέρα από την Λετονία δείχνει πως ''χάνει το τρένο'' για την επόμενη φάση διότι θα χρειαστεί να κάνει μια μεγάλη υπέρβαση νικώντας δύο εκ των φαβορί για ένα μετάλλιο.  Κορυφαίος των νικητών ο Νταϊρίς Μπερτανς με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Λετονία να μπαίνει καλύτερα στο ματς και να είναι αρκετά εύστοχη από τα 6.75. Η Πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 27-17, με τους Λετονούς να έχουν ήδη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ένα διψήφιο προβάδισμα.

Στη δεύτερη περίοδο, η Λετονία άνοιξε περισσότερο την διάφορα με αποτέλεσμα να προηγείται με +16 και τα τρίποντα να πέφτουν βροχή. Οι Λιβανέζοι προσπαθούσαν να μειώσουν όσο το δυνατόν περισσότερο πριν το ημίχρονο όμως η εξαιρετική ευστοχία των Λετονών δεν άφηνε τέτοια περιθώρια. Το ημίχρονο έληξε 55-30 και +25 για τους Λετονούς που φαίνεται να απλοποιούν την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν διέφερε καθόλου από το πρώτο. Οι Λετονοί έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ σκοράροντας από παντού. Στην Τρίτη περίοδο η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +34 με επιμέρους σκορ 27-18.

Η τέταρτη περίοδος έμοιαζε διαδικαστική με το ματς να έχει ήδη κριθεί, την διαφορά να μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο και την Λετονία να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη σε παγκόσμιο κύπελλο. Ο Λίβανος ήταν απογοητευτικός και καθόλου ανταγωνιστικός. Κορυφαίοι για την Λετονία ήταν οι Νταίρίς Μπέρτανς με 20π., Σμιτς με 17π. και Γκραζούλις με 12π και 7 ριμπάουντ. Ο μόνος που ''διασώθηκε από το ναυάγιο'' ήταν ο Σέρχιο Ελ Ντάρβιτς με 19 πόντους.

Ο αγώνας καθορίστηκε από την αδιανόητη ευστοχία των Λετονών σε δίποντο 67% και τρίποντο 51% και αντίστοιχα στην αστοχία των Λιβανέζων στο τρίποντο με το κάκιστο 29% . Οι Λετονοί μοίρασαν επίσης 34 ασιστ για 5 λάθη ενώ οι Λιβανέζοι είχαν 5 ασιστ για 14 λάθη.