25.3 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

H «τορπίλη» Χίγκινς… βύθισε την Φενέρ!

Με τον Κόρι Χίγκινς να μετατρέπει το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο, η Μπαρτσελόνα διέλυσε την Φενέρμπαχτσε με 89-63, επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague με ρεκόρ  7-2, αφήνοντας τους Τούρκους στις τελευταίες θέσεις και το 2-7.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα και τους Ντουβερίογλου και Χίγκινς να ξεχωρίζουν. Το 13-13 του 4ου λεπτού εξελίχθηκε σε 25-15, χάρη σε ένα επιμέρους 13-2 των Καταλανών με τον Χίγκινς να φτάνει τους 13 πόντους και να δείχνει τον δρόμο για μία άνετη επικράτηση. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της 1ης περιόδου. Στην 2η περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ. Οι γηπεδούχοι είδαν να μπαίνει στην εξίσωση και ο Χάνγκα, ενώ η Φενέρ αδυνατούσε να απαντήσει, χάνοντας πολλές κατοχές και έχοντας λάθος αποστάσεις στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Η ομάδα του Πέσιτς βρήκε αντίδοτο στις συνεργασίες του Σλούκα με τον Ντουβερίογλου που αποτελούσαν την μοναδική απειλή και ελλείψει του Ντε Κολό, το παιχνίδι της Φενέρ έγινε ακόμα πιο μονοδιάστατο και προβλέψιμο. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-30.

Η 3η περίοδος ήταν αυτή που σήμανε και το οριστικό τέλος της αναμέτρησης, η οποία είχε από εκείνο το σημείο και έπειτα ως μοναδικό ενδιαφέρον τη διαφορά του σκορ. Ενώ πολλοί θα περίμεναν την ομάδα του Ζοτς να πιέσει για να γυρίσει το παιχνίδι, είδαμε την Μπαρτσελόνα να μην αφήνει το παραμικρό περιθώριο και με μία εκπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση να δημιουργεί μία διαφορά 23 πόντων, χάρη στο επιμέρους 23-10. Το 67-40 ήταν το σκορ με το οποίο ξεκίνησε η 4η περίοδος, όπου οι δύο ομάδες δοκίμαζαν πράγματα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν παράλληλα να μειώσουν τη διαφορά της ήττας. Ωστόσο οι Καταλανοί δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά τους για 40 λεπτά. Το τελικό 89-63 δείχνει την απόλυτη αλήθεια του ματς.

Ο MVP: Ο Κόρι Χίγκινς με 22 πόντους (4 τρίποντα), 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 22 στο σύστημα αξιολόγησης ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε τη διαφορά και έδωσε την νίκη στην Μπαρτσελόνα

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το 38-25 στα ριμπάουντ αποδεικνύει το τεράστιο πρόβλημα της Φενέρ κυρίως στο κομμάτι της... διάθεσης.