24.2 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

H επιστροφή της Μακάμπι στην κορυφή (vid)

Σαν σήμερα, το 2014, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κάθισε και πάλι στο θρόνο της. Κόντρα σε προγνωστικά και στην ίδια της της πορεία ως τα play offs της Ευρωλίγκας, κατάφερε να νικήσει την Ρεάλ Μαδρίτης και να πάρει τον τίτλο με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη στη σύνθεσή της. Και τον Γιάννη Μπουρούση στο αντίπαλο στρατόπεδο.

Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί ξανά για τον τίτλο το 1980, στο τότε Δυτικό Βερολίνο με τη Ρεάλ Μαδρίτης να κατακτά τον τίτλο με το τελικό 89-85. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, ο Μπουρούσης ισοφάρισε σε 73-73 στο τελευταίο λεπτό και ο Ράις αστόχησε στο δικό του σουτ, για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Ήταν ο πρώτος τελικός που πήγε σε παράταση μετά το 1969! Ο Ράις το έφερε μάλλον... βαριά που δεν έβαλε το σουτ, έκανε ότι ήθελε στην παράταση και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 98-86.

Ο Ταϊρίς Ράις σημείωσε 21 από τους 26 πόντουτς στο τέταρτο δεκάλεπτο και την παράταση και αναδείχθηκε MVP του Final Four. Ο Ρίκι Χίκμαν πρόσθεσε 18, ο Ντέβιν Σμιθ είχε 15 και 7 ριμπάουντ, ο Μπλου πρόσθεσε 14 πόντους και ο Άλεξ Τάιους 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ σημείωσε 21 πόντους με 5/10 τρίποντα, ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και οι Μίροτιτς, Μπουρούσης, Ρέγες από 12 πόντους.