26 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

H Εθνική έκανε το χρέος της (pics)

H Εθνική επικράτησε επί του Ισραήλ με 83-57, διαμορφώνοντας τον πιο ιδανικό επίλογο για την Στέλλα Καλτσίδου που πραγματοποίησε το τελευταίο της παιχνίδι με τα χρώματα της Ελλάδας. Η "γαλανόλευκη" έκανε το χρέος της και τώρα... περιμένει.

Ένα εύστοχο σουτ της Άρτεμις Σπανού ήταν αρκετό για να βάλει "μπρος" στην Εθνική, η οποία ύστερα από μία σύντομη επιθετική ξηρασία στο πρώτο δεκάλεπτο, πάτησε το γκάζι και άρχισε να δημιουργεί διαφορά, κάνοντας ένα σερί 7-0. Με την Εβίνα Μάλτση να είναι πρωτοστάτρια στην ελληνική επίθεση, οι παίκτριες του Κωνσταντίνου Κεραμιδά έφτασαν γρήγορα τη διαφορά στο +10, με τις Ισραηλινές  να μειώνουν και να διαμορφώνεται το τελικό 14-10 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει για τη "γαλανόλευκη" με το 10-0 σερί στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Χριστινάκη και Μάλτση έδειξαν το δρόμο προς τη νίκη, με τις δύο παίκτριες να πετυχαίνουν μεγάλα και καθοριστικά σουτ, ενώ η διαφορά είχε πάει στο +20, με την εμβληματική αρχηγό της Εθνικής να διαμορφώνει το 50-32 του ημιχρόνου με εύστοχο τρίποντο στη λήξη του χρόνου.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, το Ισραήλ δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το επιθετικό κρεσέντο των Ελληνίδων, με τη διαφορά να πηγαίνει γρήγορα στο +23 με εύστοχο σουτ της Κοσμά, ενώ το τελικό 64-44 διαμόρφωσε η Ρότμπεργκ με δύο εύστοχες βολές.

Το τέταρτο δεκάλεπτο μπορεί να ήταν διαδικαστικό, οι δύο ομάδες ωστόσο το αντιμετώπισαν με απόλυτη συγκέντρωση, με την Εθνική να αυξάνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά της και να φτάνει ακόμη και στο +32. Το επιθετικό κρεσέντο της Εθνικής συνεχίστηκε, με το τελικό 83-57 να γράφει η Σαλόμ, μισό λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 14-10, 42-23, 64-44, 83-57

Η ΚΑΥΤΗ ΤΡΙΑΔΑ:

Πρόσωπο του αγώνα δε θα μπορούσε να είναι άλλη από την εμβληματική αρχηγό της Εθνικής, Εβίνα Μάλτση. Η έμπειρη γκαρντ πέτυχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Και πως να ξεχάσει κανείς την Στέλλα Καλτσίδου που στο τελευταίο της παιχνίδι με την Εθνική, τα έδωσε όλα πετυχαίνοντας συνολικά 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Ενώ την ίδια στιγμή, η "καυτή" Άρτεμις Σπανού ήταν καθοριστική στη νίκη της Εθνικής, πετυχαίνοντας 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Η νίκη της Εθνικής ήρθε μέσα από τη μεγάλη σταθερότητα που έδειξε στο παιχνίδι της σε αντίθεση με το Ισραήλ. Συγκεκριμένα, και παρά το μεγάλο ποσοστό στα τρίποντα που είχε η Ελλάδα, οι παίκτριες του Κωνσταντίνου Κεραμιδά είχα σταθερό καλό ποσοστό στα σουτ δύο πόντων (46,2%) την ίδια στιγμή που οι Ισραηλινές είχα μόλις 29,8 %.