16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

H Αυστραλία και η Κάμπατζ χάλασαν το πάρτι των Ισπανίδων (vids, pics)

Η Ισπανία ονειρευόταν τελικό στο δικό της σπίτι, αλλά η Αυστραλία της χάλασε τα σχέδια. Η αντίπαλός της αποεδείχθηκε καλύτερη, πήρε τη νίκη με 72-66 και θα αντιμετωπίσει αύριο στις 22.00 τις ΗΠΑ για το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών. Η Ισπανία θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο μπροστά στο δικό της κοινό, στην Τενερίφη, στις 19.30 απέναντι στο Βέλγιο.

Αυτή που οδήγησε την Αυστραλία στη νίκη ήταν η εντυπωσιακή για μια ακόμη φορά Λιζ Κάμπατζ, η οποία άφησε το παιχνίδι με 33 πόντους και 15 ριμπάουντ, έχοντας 11/16 εντός πεδιάς και 11/12 βολές σε σχεδόν 31’ συμμετοχής. Για την Ισπανία η Αστού Εντούρ με 17 και η Άλμπα Τόρενς με 15 ήταν οι πρώτες σκόρερ.

Η Αυστραλία είχε ένα εντυπωσιακό 22-8 στην τέταρτη περίοδο και έφτασε τελικό για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια. Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (15-23), αλλά η Ισπανία αντέδρασε κι έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι, μπαίνοντας με ένα +8 (50-58), στην τέταρτη περίοδο. Εκεί όμως τα πράγματα άλλαξαν και οι οικοδέσποινες γνώρισαν την ήττα.