22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Γκραν Κανάρια-Προμηθέας 91-72: “Παραδόθηκε” από το πρώτο λεπτό! (pics+vids)

Με εξαίρεση, ένα καλό διάστημα στη δεύτερη περίοδο και στις αρχές της τρίτης, ο Προμηθέας ήταν κατώτερος των Ισπανών, με αποτέλεσμα να ηττηθεί εύκολα με 91-72, στα Κανάρια Νησιά. Η καλή μέρα φάνηκε... νωρίς, με την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου να βρίσκεται ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο στο -16 (19-3). Οι φιλοξενούμενοι είχαν θέμα στην άμυνα κοντά στο καλάθι και αρκετές χαμένες βολές. Ξεχώρισαν οι Κάουαν και Κουλμπόκα, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Εφιαλτικό ξεκίνημα για τον Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ήδη από το (7') της αναμέτρησης οι Πατρινοί βρίσκονταν στο -16, καθώς το σκορ ήταν στο 19-3. Οι Ντάμιεν Ιγκλς και Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στην ελληνική ομάδα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι (3/9 εντός πεδιάς) σε αντίθεση με την ισπανική ομάδα που έκανε θραύση στα δίποντα (8/11). Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Γκραν Κανάρια στο +15 και το σκορ στο 29-14.

Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ καλύτερα στο δεύτερο. Αυτό αποδεικνύει και το 9-2 σερί με το οποίο ξεκίνησαν οι Πατρινοί. Συνεπώς, μείωσαν σε μονοψήφια επίπεδα (31-23) με τον Κάουαν να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων. Η Γκραν Κανάρια δεν είχε την ευστοχία έξω από τα 6.75, όμως βρήκε τις λύσεις να συντηρήσει μία διψήφια διαφορά μέχρι το ημίχρονο. Ο Τζον Σούρνα βοήθησε σε αυτό, καθώς σημείωσε 4 πόντους στα τελευταία λεπτά. Άρα, με το καλάθι του Τζο Τόμασον οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-31 και τον Προμηθέα να μειώνει από το -19, αλλά να πρέπει να διορθώσει αρκετά πράγματα, ειδικά την άμυνά του.

Φοβερό ξεκίνημα στην επανάληψη για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου. Πέντε πόντοι από τον Κουλμπόκα και δύο βολές του Τόμασον διαμόρφωσαν ένα σερί 7-2 στα πρώτα (2') της τρίτης περιόδου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Προμηθέας να φτάσει πιο κοντά από ποτέ, διότι βρέθηκε στο -4 (42-38). Κάπου εκεί όμως εμφανίστηκε το φάντασμα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Προμηθέας αδυνατούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα με αποτέλεσμα να αρκείται σε στατικές επιθέσεις, υπό κακές προυποθέσεις. Ο Ντάμιεν Ίγκλς σημείωσε οχτώ πόντους στο δεκάλετπο, οι ισπανοί βρήκαν και τα σουτ από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να εκτιναχθεί και πάλι η διαφορά στο +18 υπέρ τους. Το δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς να βρίσκεται στη θέση του οδηγού με σκορ 67-53.

Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμα χειρότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Γκραν Κανάρια δεν άφησε το "πόδι από το γκάζι" με αποτέλεσμα να φτάσει στη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της έως εκείνο το σημείο. Οι "νησιώτες" έφτασαν νωρίς στο μπόνους των βολών το οποίο και εκμεταλλεύτηκαν με αποτέλεσμα να προηγηθούν με +27 στο (37') της αναμέτρησης, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 87-60. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία με το μόνο που απέμενε ήταν το επίσημο τελικό σκορ.

ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ: Βασίλης Μουράτος. Αρκετά κακός ο Έλληνας γκαρντ στην αποψινή αναμέτρηση. Αναμφίβολα, ο Γιάννης Χριστόπουλος περίμενε περισσότερα από τον παίχτη του, ο οποίος έμεινε άποντος παίρνοντας μόλις ένα σουτ. Παράλληλα, είχε 4 τελικές πάσες και 3 λάθη όμως.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Γκραν Κανάρια σούταρε με 70.6% στο δίποντο, πράγμα ανεπίτρεπτο για ένα τόσο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι. Επίσης οι πολλές χαμένες βολές των Πατρινών δεν συνέβαλλαν ώστε να παρουσιάσουν μία καλύτερη εικόνα. Μόλις 18/30 είχαν οι φιλοξενούμενοι, δηλαδή 60%.