18.1 C

Γκραν Κανάρια- Άρης 93-65: Απλά διαφορά ποιότητας! (pics+vids)

Οι "κιτρινόμαυροι" προσπάθησαν, πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως η διαφορά ποιότητας και λύσεων των δύο ομάδων ήταν εμφανής, με αποτέλεσμα η Γκραν Κανάρια να επικρατήσει εύκολα με 93-65. Ο Γιάννης Καστρίτης επιστράτευσε για τριάντα λεπτά την άμυνα ζώνης, όμως με εξαίρεση κάποια διαστήματα, δεν εμπόδισε τους Ισπανούς να βρουν τις λύσεις επιθετικά. Επιπλέον, τα πολλά λάθη και χαμένα ριμπάουντ, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Γιάκα Λάκοβιτς που παρέμεινε αήττητη στο θεσμό. Στον αντίποδα ο Άρης "έπεσε" στο 3-7.

Με άμυνα ζώνης ξεκίνησε ο Άρης την αναμέτρηση με σκοπό να περιορίσει την επιθετική ποιότητα των Ισπανών κοντά στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις όμως με το μακρινό σουτ και προηγήθηκαν με 8-2 στα πρώτα δύο λεπτά. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αντέδρασε γρήγορα και με ένα επιμέρους σερί 11-3, πήρε το προβάδισμα με 13-11. Η επιθετική ευστοχία της ελληνικής ομάδας σταμάτησε όμως κάπου εκεί. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα σερί 18-4, σημειώνοντας παράλληλα τέσσερα τρίποντα. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 29-17.

Τα μεγαλύτερα προβλήματα δημιουργούσαν οι Έι Τζέι Σλότερ και Άντριου Αλμπισί, με την Γκραν Κανάρια να έχει ήδη έξι τρίποντα. Οι γηπεδούχοι έριξαν τους ρυθμούς τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άρη να βρίσκει μέσω του Βασίλη Τολιόπουλου λύσεις στην επίθεσή του. Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα με το σκορ στο (13') της αναμέτρησης να είναι 35-27. Όμως και πάλι η Γκραν Κανάρια έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση διατηρώντας μία διαφορά της τάξης των 8-12 πόντων σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια  με τους "νησιώτες" να προηγούνται με 49-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γκραν Κανάρια μπήκε με σκοπό να διευρύνει την διαφορά και να βάλει τις βάσεις για την επικράτηση. Αυτό έκανε σταδιακά. Η διαφορά ποιότητας και στις δύο πλευρές του παρκέ, έδωσε στους γηπεδούχους ένα προβάδισμα είκοσι πόντων (3') πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Εν τέλει το δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς να προηγείται με 72-50.

Πλέον ο Άρης θα έπρεπε να κάνει τιτάνια προσπάθεια, στο τελευταίο δεκάλεπτο, εάν ήθελε έστω να πλησιάσει τους γηπεδούχους. Αυτό όμως δεν κατέστη δυνατό, διότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία διάθεση να μπουν σε περιπέτειες. Αντίθετα, αύξησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο +24 (80-56), πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με το μόνο που έμενε ήταν να οριστικοποιηθεί η τελική διαφορά με την Γκραν Κανάρια να παραμένει αήττητη στο θεσμό.

ΕΚΤΟΣ ΚΛΙΜΑΤΟΣ: Ο Κρις Μπανκστον. Αναμφίβολα ο Αμερικανός σέντερ έχει βοηθήσει αρκετά τους "κιτρινόμαυρους" για όσο διάστημα βρίσκεται στην ομάδα. Εάν ο Άρης ήθελε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω σήμερα χρειαζόταν τη βοήθειά του. Ο 24χρονος όμως φαινόταν χαμένος και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς σε μόλις 4:58 λεπτά συμμετοχής είχε πέντε φάουλ και δύο πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε μία τόσο δύσκολη αναμέτρηση εκτός έδρας, τα λάθη πρέπει να μείνουν σε χαμηλά επίπεδα. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχασε με διαφορά αυτή τη "μάχη" διότι υπέπεσε σε 23 λάθη, με την Γκραν Κανάρια να έχει μόλις 11.