16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Γερμανία-Σερβία 83-77: Ντιρκ, έλα να θαυμάσεις τα παιδιά σου! (pics)

Τα «Πάντσερ» του Γκόρντον Χέρμπερτ έγραψαν ιστορία! Η γενιά που εμπνεύστηκε από τα «θαύματα» του Ντιρκ Νοβίτσκι στο παρελθόν, κατάφερε να τον ξεπεράσει και Γερμανία πανηγυρίζει για πρώτη φορά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου σε Παγκόσμιο Κύπελλο, χάρη σε ένα δεύτερο ημίχρονο, όπου είχε τις δυνάμεις και τις λύσεις από τους απίθανους Ντένις Σρέντερ και Φραντς Βάγκνερ, για να ρίξει στο καναβάτσο με 83-77 τη Σερβία και να ζήσει μοναδικές στιγμές δόξας, με τη σπουδαία αυτή παρέα να φέρνει τον τίτλο στην χώρα και να μένει στην αθανασία!

Οι δύο... Γιόβιτς πρόσφεραν ένα καλό ξεκίνημα στη Σερβία, αλλά στο δικό της μακρινό σουτ απάντησε η Γερμανία, ώστε να έρθει γρήγορα η ισορροπία (7-7 στο 3'). Ο τραυματισμός του Ντόμπριτς δεν επηρέασε τους παίκτες του Πέσιτς, οι οποίοι μετά από εναλλαγές στο προβάδιδμα είδαν τον Μπογκντάνοβιτς να αναλαμβάνει δράση ποικιλοτρόπως, έχοντας βοήθεια από τους Ν. Γιόβιτς και Μαρίνκοβιτς, για να τελειώσουν οι «Πλάβι» προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο (23-26).

Ο Βάγκνερ και ο Σρέντερ... ζέσταναν τη γερμανική «μηχανή» στην αρχή της δεύτερης περιόδου και το προβάδισμα ήρθε (30-28 στο 13'), με το δεύτερο να επιδίδεται σε «μάχη» με τον Μπογκντάνοβιτς, που μεταφράστηκε σε διαδοχικές εναλλαγές στο «τιμόνι» της αναμέτρησης. Ο Σέρβος έμοιαζε να κερδίζει λίγο μετά τα μέσα του δεκαλέπτου (38-42 στο 16'), αλλά η αντίδραση ήρθε για το νέο προβάδισμα των «Πάντσερ» προς το τέλος του ημιχρόνου, προτού ο Μπογκντάνοβιτς ισοφαρίσει με βολές για το 47-47 της ανάπαυλας.

Η άμυνα των παικτών του Χέρμπερτ ανέλαβε στην τρίτη περίοδο να βάλει βάσεις γερμανικής κυριαρχίας στο παρκέ, με τους Σέρβους να αρχίζουν να εκνευρίζονται από τη σκληράδα των αντιπάλων τους, μετά το 51-51 στο 24ο λεπτό, και να χάνουν το μυαλό τους ασχολούμενοι με τους διαιτητές, βλέποντας όμως ταυτόχρονα τους Σρέντερ και Βάγκνερ να «βομβαρδίζουν» για το διψήφιο προβάδισμα (64-53 στο 28'), που μάλιστα επιμηκύνθηκε περαιτέρω κι έδειχνε πως τα «Πάντσερ» είχαν το πάνω χέρι (69-57).

Οι Σέεβοι δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και, χάρη στην άμυνά τους που πίεσε ασφυκτικά τους Γερμανούς και τους χάρισε μπάλες για γρήγορες λύσεις, κατάφεραν με τον Αβράμοβιτς ως «παράγοντα Χ» να μειώσουν στα μέσα της τελευταίας περιόδου σε απόσταση τεσσάρων πόντων (73-69). Ο Βόιτμαν κράτησε γερά στη θέση του «οδηγού» τους Γερμανούς, που έβλεπαν τους αντιπάλους τους να επιτίθενται χωρίς καθαρό μυαλό και με τις βολές του Φ. Βάγκνερ έμοιαζαν να «καθαρίζουν» το ματς (78-72 στο 38'). Με δύο τρίποντά του, όμως, ένα άμεσο κι ένα έμμεσο με βολές από αφελές φάουλ του Βόιτμαν, ο τρομερός Αβράμοβιτς έδωσε «φιλί ζωής» για τα τελευταία 81" στη Σερβία, μειώνοντας σε απόσταση αναπνοής (78-75). Ο Μπογκντάνοβιτς αμέσως έκλεψε την μπάλα, αλλά ο Γκούντουριτς αστόχησε για την ισοφάριση, με τον Σρέντερ όμως επίσης να αφήνει ελπίδα με τη μία χαμένη του βολή, σημειώνοντας το 79-75 στα 48.7". Ο Γκούντουριτς πήρε στην επόμενη το φάουλ, αλλά αστόχησε στο λέι απ για το μάξιμουμ, παίρνοντας πάντως τους δύο πόντους που ήθελε για το 79-77 στα 39.5", με τον Σρέντερ ωστόσο να φέρνει την ομάδα του αγκαλιά με το χρυσό μετάλλιο με λέι απ για το 81-77 στα 21.4". Ο Γκούντουριτς ήταν μοιραίος και αμέσως μετά, αφού μετά το άστοχο τρίποντο του Αβράμοβιτς δε σούταρε, όπως θα έπρεπε, κι έδωσε κάκιστη πάσα στον Μιλουτίνοφ, για να χαθεί κάθε σερβική ελπίδα και ο Σρέντερ να «γράψει» από τα 4.5 μέτρα το τελικό 83-77.

Δεκάλεπτα: 23-26, 47-47, 69-57, 83-77

ΗΓΕΤΗΣ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΤΟΥ: Ο Ντένις Σρέντερ ήταν ο απόλυτος ηγέτης αυτού του τίτλου για τους Γερμανούς σε αυτή την κατάκτηση του τίτλου. Δεν είναι μόνο οι 28 του πόντοι με 9/17 σουτ και 8/10 βολές, αλλά κυρίως οι κρίσιμες επιθετικές λύσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα, που «καθάρισαν» το ματς στο φινάλε, όταν οι Σέρβοι πίεσαν για την ανατροπή.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η παραμικρή λεπτομέρεια στον τελικό μπορεί να κάνει τη διαφορά. Οι Σέρβοι είδαν τα ποσοστά τους να πέφτουν κατακόρυφα στην τρίτη περίοδο και, τελικά, με 27/55 σουτ δικά τους έναντι 26/62 των αντιπάλων τους, οι Γερμανοί στέφθηκαν Παγκόσμιοι Πρωταθλητές.