18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Γερμανία-Πολωνία 82-69: Γλίτωσε το “έμφραγμα” και κατέκτησε το χάλκινο! (pics,vids)

Η Πολωνία επέστρεψε από το -15, ισοφάρισε στο 4ο δεκάλεπτο, όμως οι Ντένις Σρέντερ και Γιοχάνες Φόγκτμαν δήλωσαν παρών με 2 τρίποντα έκαστος, δίνοντας τη νίκη με 82-69 στη Γερμανία και συνάμα το χάλκινο μετάλλιο. Οι Πολωνοί "πλήρωσαν" ουσιαστικά το πολύ κακό πρώτο τους ημίχρονο (είχαν 0/10 τρίποντα),ενώ οι Γερμανοί με σύμμαχο το καλό περιφερειακό τους σουτ και τα ριμπάουντ κατέκτησαν το πρώτο τους μετάλλιο μετά το Ευρωμπάσκετ του 2005. Ο Σρέντερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και 6 τελικές πάσες (8 λάθη), ενώ ο Φογκτμαν πρόσθεσε 14 πόντους (4/5 τριπ.) 9 ριμπάουντ και 6 τελικές πάσες. Σε κακή βραδιά βρέθηκε ο Ματέους Πονίτκα, μαχητής ο Σοκολόφσκι με 18 πόντους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι τριπόντων με τους Γερμανούς να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων με σκορ 6-2 και 10-6. Οι Πολωνοί ακολουθούσαν στο σκορ, όμως με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σρούντερ η Γερμανία βρέθηκε στο +7 (19-12), με το δεκάλεπτο να λήγει 19-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Οι γηπεδούχοι όμως σιγά σιγά άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και με τα συνεχόμενα τρίποντα των Όμπστ και Τάις, απέκτησαν τη μέγιστη διαφορά στην αναμέτρηση. Έφτασαν στο +14 (34-20) με τους Πολωνούς να αδυνατούν να βρουν λύσεις ιδιαίτερα έξω από τα 6.75, όπου είχαν 0/10! Η ανάπαυλα βρήκε τους Γερμανούς στο +13 (36-23) και τους Πολωνούς να αναζητούν λύσεις ιδίως επιθετικά.

Ο Σοκολόφσκι βάλθηκε να πέσει μαχόμενος στην επανάληψη και αυτό έκανε. Σημείωσε δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και έδωσε νέα "πνοή" στην ομάδα του. Οι υπόλοιποι ακολούθησαν και κάπως έτσι οι Πολωνοί σημείωσαν 6 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, από εκεί που είχαν 0/10 στο ημίχρονο. Οι Γερμανοί δεν έβρισκαν τόσο εύκολα πλέον το μακρινό σουτ και ένιωθαν την καυτή ανάσα των Πολωνών. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 54-49 και το τέταρτο δεκάλεπτο αναμένονταν συναρπαστικό.

Πραγματικά η Πολωνία επέστρεψε για τα καλά. Με τους Γκάρμπατζ και Τζιέβα να σημειώνουν 12 πόντους μαζί, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 59-59 στο (33'). Κάπου εκεί όμως επανήλθε το μεγάλο όπλο των γηπεδούχων, δηλαδή το τρίποντο. Με πέντε συνεχόμενα εξ' αυτών  (2 Σρέντερ, 2 Φόγκτμαν, 1 Τίμαν) οι Γερμανοί επανέφεραν την τάξη έφτασαν ξανά στο +10 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Η Βοήθεια από τους Πονίτκα και Σλότερ δεν ήρθε ποτέ και οι μαχητικοί έμειναν, με την διόλου ευκαταφρόνητη, 4η θέση.