20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Γερμανία-Ισπανία 91-96: Μπασκετικό και πνευματικό κτήνος(pics+vids)

Η Ισπανία πήγε το παιχνίδι στον ρυθμό της, δεν επέτρεψε στη Γερμανία να έχει πολλά επιθετικά ξεσπάσματα, την κράτησε χαμηλά για τα δεδομένα της στο τρίποντο, έβαλε μεγάλα σουτ και με κορυφαίο τον Μπράουν(29π, 6ασίστ) και πήρε τεράστια πρόκριση στον τελικό του Ευρωμπάσκετ, όπου την περιμένει η Γαλλία. Κόντρα στην Πολωνία η Γερμανία για το χάλκινο μετάλλιο.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα:

Η Γερμανία από νωρίς εκδήλωνε γρήγορα τις επιθέσεις της με φανερή στόχευση να ανεβάσει όσο μπορεί τον ρυθμό του αγώνα, ενώ η Ισπανία χτυπούσε στο ζωγραφιστό με τον Ουίλι Ερναγκόμεθ και πήρε το προβάδισμα με μπάσιμο του Μπράουν(8-9, 5'). Τα "πάντσερ" συνδέθηκαν για πρώτη φορά από την περίμετρο με τον κεφάτο Τάις, ενώ ο Σρέντερ τιμώρησε λίγο αργότερα την παθητική άμυνα ευστοχώντας από τα 7.5 μέτρα(21-20,9'). Οι Φούριας Ρόχας πάτησαν γκάζι, κυριάρχησαν τόσο στο ζωγραφιστό όσο και μακριά από το καλάθι και έτρεξαν 7-0 σερί για το 21-27, ωστόσο ο Λο έδωσε ανάσα στους Γερμανούς... από το κέντρο γράφοντας το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το τρελό τρίποντο του Λο:

Ο Ρούντι το πήρε πάνω του επιθετικά με 2 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα(24-33,13'), την ώρα που οι Γερμανοί προσπαθούσαν άδοξα να βρουν ρυθμό από τα 6.75.  Οι Ισπανοί κέρδιζαν τις περισσότερες μονομαχίες κοντά στο καλάθι ενώ ο Σρέντερ έδινε λύσεις με προσωπικές ενέργειες. Η επιλογή του Σκαριόλο να περνά από κάτω στο σκριν στο μαρκάρισμα του δεν έμοιαζε να δικαιώνεται. Ο Ομπστ έφερε με περιπετειώδες τρίποντο το ματς στον πόντο(40-41,18') και λίγο αργότερα ο Σρέντερ σκόραρε με αριστερό lay up, κερδίζοντας μάλιστα και το φάουλ. Ο Ομπστ βρήκε στον αιφνιδιασμό εκ νέου στόχο από μακριά με τους Γερμανούς να ολοκληρώνουν ένα σερί 14-0, το οποίο έσπασε ο Λορένζο Μπράουν. Ο Ομπστ ήταν ασταμάτητος και με τρίτο εύστοχο προσωπικό τρίποντο βοήθησε τη Γερμανία να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 5(46-51).

Πήρε μπρος ο εμβληματικός αρχηγός της Εθνικής Ισπανίας:

Κίνδυνος θάνατος από μακριά Αντρέας Ομπστ:

H Iσπανία μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λορένζο Μπράουν ήταν καθοδηγητής και ο Ντίαθ της έδωσε το προβάδισμα μετά από ώρα. Το συγκρότημα του Γκόρντον Χέμπερτ πραγματοποίησε ξέσπασμα καρπμόν με το δεύτερο δεκάλεπτο και ο μαγικός Σρέντερ της έδωσε προβάδισμα 8 πόντων(69-61), φτάνοντας τους 28 πόντους. Η Ισπανία άρχισε να βλέπει το καλάθι... δαχτυλίδι με τον Λορένζο Μπράουν να βρίσκει μετά από ώρα καλάθι εντός πεδιάς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +6(71-65).

Δεν αφήνει τη Γερμανία να ξεφύγει ο Μπράουν:

Ο Ντίαθ έβαλε τρίποντο με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και ο Βάγκνερ απάντησε με προσωπικές ενέργειες. Ο Xoυάντσο Ερναγκόμεθ ισοφάρισε με τρίποντο και λίγο αργότερα έβαλε από κοντά  τους Ισπανούς μπροστά με 4.(77-81, 35'). Η ομάδα του Σκαριόλο είχε όλες τις λύσεις σε καταστάσεις μισού γηπέδου, την ώρα που η Γερμανία παρουσίαζε διστακτικότητα στις επιθέσεις της. Oι δύο ομάδες παρέμειναν άστοχες για πολλή ώρα, γεγονός που επέτρεψε στην Ισπανία να πανηγυρίσει την νίκη και την πρόκριση χωρίς πολλά καρδιοχτύπια με σκορ 96-91.

Kυριάρχησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί:

Τα Δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 71-65, 91-96

Η Ισπανία θα παλέψει κόντρα στη Γαλλία για να βρεθεί για 4η φορά στην κορυφή της Ευρώπης ενώ η Γερμανία θα ψάξει τη λύτρωση στον μικρό τελικό κόντρα στην Πολωνία.