24.9 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Γερμανία – Ιαπωνία 97-77: Στο… ρελαντί τα «Πάντσερ»!

Χωρίς να... ιδρώσει η Γερμανία ήταν το αφεντικό κόντρα στην Ιαπωνία, στο ματς που άνοιξε τον Β' όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ και πήρε άνετα τη νίκη με 97-77 και η πρώτη θέση θα κριθεί στην αναμέτρηση με τη Γαλλία.

Οι, Φρανζ Βάγκνερ με 22, Τάις με 18, Σρέντερ με 13 και Μόριτζ Βάγκνερ με 15π οι πρώτοι σκόρερ για τα Πάντσερ, ενώ για τους Ιάπωνες οι Χατσιμούρα και Γουατάμπε με 19π και 16π ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Η Γερμανία κατάφερε από νωρίς να βρει ρυθμό κόντρα στην Ιαπωνία και με όπλο το τρίποντο κατάφερε να έχει το προβάδισμα με 18-10 στο 4’, αλλά οι «σαμουράι» είχαν λύσεις με τον Γουατάμπε και μείωσε σε 23-21, αλλά τα Πάντσερ έκλεισαν την περίοδο με 28-21. Οι Γερμανοί συνέχισαν να κρατούν την πρωτοκαθεδρία (41-29) στο 15’, αλλά οι παίκτες της Ιαπωνίας μείωσαν σε 49-42. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Χέμπερτ βρήκαν τις λύσεις και έκλεισαν το ημίχρονο με 52-44.

Η Γερμανία συνέχισε το… βιολί της και στο γ’ δεκάλεπτο, καθώς κρατούσε εύκολα το διψήφιο προβάδισμα (68-55) στο 25’, το οποίο το διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου με σκορ 74-61. Η "μάνσαφτ" δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι, μιας και οι Ιάπωνες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν (83-64) στο 33' και έτσι με... πολυφωνία πήρε εύκολα τη νίκη με 97-77.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 52-44, 74-61, 97-77