19.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Γερμανία: Εύκολα η Μπάγερν, ηττήθηκε η Άλμπα πριν τον Ολυμπιακό (pics)

Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού για την προσεχή «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, Άλμπα Βερολίνου (30/1,21:15) και Μπάγερν Μονάχου (1/2,21:00), αντιμετώπισαν τις Βούρτζμπουργκ και Κράιλσχαϊμ αντίστοιχα για την 18η αγωνιστική του BBL πρωταθλήματος. Η πρώτη ηττήθηκε στον πόντο σε ένα οριακό ματς με 76-75 , ενώ η δεύτερη πήρε μια άνετη νίκη με 98-81.

Η Άλμπα φάνηκε από την αρχή να δυσκολεύεται και στο ημίχρονο προηγούταν με ένα καλάθι (37-39), όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο με το επί μέρους σκορ να είναι 22-15. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν στην τελευταία περίοδο με το ματς να πηγαίνει μία σου και μία μου όμως η Βούρτζμπουργκ είχε την τελευταία λέξη για το 76-75.

Πρώτος σκόρερ για τους Βερολινέζους αναδείχτηκε ο Μπράουν με 21 πόντους,5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε πιο εύκολο απόγευμα καθώς με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που βρέθηκε στο -6 (21-27), κατόρθωσε να ανατρέψει το αποτέλεσμα και να φύγει με τη 13η νίκη στο πρωτάθλημα με το ευρύ σκορ 98-81.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Έντουαρτς  με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.