19.6 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Γερμανία-Ελλάδα 107-96: Κατάρρευση και «αντίο» (pic, vids)

Στους «8» όπως και στα προηγούμενα Ευρωμπάσκετ, μπήκε τέλος στην πορεία της Εθνικής μας ομάδας. Σήμερα οι Γερμανοί έφραξαν τον δρόμο της Ελλάδας προς την τετράδα αφού ήταν οι νικητές του προημιτελικού με 107-96. Έτσι θα είναι αυτοί που θα αντιμετωπίσουν την Παρασκευή στον ημιτελικό την Ισπανία, που νωρίτερα επικράτησε της Φιλανδίας.

Τα χιαστί παιχνίδια λοιπόν συνεχίζουν να μας πληγώνουν. Αυτό έγινε και απόψε, κάτι που αφήνει την Ελλάδα έξω από τα ματς των μεταλλίων για μία ακόμη φορά. Η τελευταία παρουσία της χάνεται στο 2009 όταν κατέκτησε το χάλκινο στο Ευρωμπάσκετ.

Κι όμως, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε στο πρώτο ημίχρονο ικανή να τα καταφέρει. Βρέθηκε νωρίς πίσω με 11, κατάφερε να μείνει κοντά, να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Για έναν ανεξήγητο λόγο όμως κατέρρευσε στην τρίτη περίοδο δεχόμενη ένα απίστευτο σερί 20-1. Αποδείχτηκε ότι δεν υπήρχε επιστροφή αφού οι Γερμανοί είχαν ενέργεια και ψυχολογία ενώ η δική μας ομάδα έμοιαζε… άδεια. Άντεξε όσο άντεξε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που μοιραία κουράστηκε κάποια στιγμή και παραδόθηκε.  Εξαιρουμένου άλλωστε του συγκινητικού Γιαννούλη Λαρεντζάκη, πήρε ελάχιστη βοήθεια από τους υπόλοιπους.

Η ελληνική άμυνα είχε σοβαρά προβλήματα στην αρχή αφού οι πέντε πρώτες γερμανικές επιθέσεις ήταν επιτυχημένες για να προκύψει το 14-5 έπειτα από μόλις 2,5 λεπτά δράσης και στο πεντάλεπτο η Γερμανία με 7/8 τρίποντα ήταν μπροστά με 25-14. Η Εθνική μας έβρισκε λύσεις στην επίθεση της, τόσο από κοντά όσο και από μακριά αλλά η «πληγή» στην περιφερειακή άμυνα παρέμενε ανοιχτή. Δέχτηκε 28 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά με 8/9 τρίποντα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο όμως φρόντισε να φέρει την ελληνική ομάδα σε απόσταση αναπνοής, σημειώνοντας 13 πόντους στα πρώτα οχτώ λεπτά (28-27). Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι Γερμανοί ήταν στο +4 (31-27).

Ο εξωφρενικός ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου δεν συντηρήθηκε στο δεύτερο, θα ήταν άλλωστε αφύσικο. Η Εθνική βρήκε έναν δεύτερο πόλο στην επίθεση της με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να της δίνει οχτώ μαζεμένους πόντους (42-40 στο 15’) για να έρθει το πρώτο ελληνικό προβάδισμα στα 3:19 από το τέλος του ημιχρόνου (44-46).

Ωστόσο η ομάδα του Γκόρντον Χέμπερτ βρήκε ξανά τον ρυθμό της από την περίμετρο για να προσπεράσει ξανά (53-51 στο 18’). Για την Εθνική μας εμφανίστηκε η φθορά των φάουλ αφού Καλάθης και Λαρεντζάκης είχαν από τρία. Κατάφερε όμως με το απίθανο τρίποντο του Κώστα Σλούκα κάτω από το κέντρο στην εκπνοή να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με τέσσερις (57-61).

Η Εθνική μας είχε στο ημίχρονο 71% στα δίποντα (17/24) και 43% στα τρίποντα (6/14) ενώ οι Γερμανοί εκτέλεσαν με 65% στα τρίποντα (11/17) και 41% στα δίποντα (7/17).

Όπως όμως στο πρώτο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπήκε καθόλου καλά στο δεύτερο ημίχρονο. Έμεινε χωρίς σκορ για τρία λεπτά, σημείωσε μόνο έναν πόντο σε έξι λεπτά με αποτέλεσμα η Γερμανία να παίζει μόνη της για να προσπεράσει και να ξεφύγει με 15 (77-62) με σερί 20-1. Χρειάστηκε οχτώ λεπτά για το πρώτο της καλάθι εντός παιδιάς αλλά έδειξε μια αντίδραση (79-69) αλλά ήταν πολύ πίσω (81-69 στο 30’) και έψαχνε ένα θαύμα.

Ο Ιτούδης έπαιξε το χαρτί του Λούντζη για να βάλει πίεση στην μπάλα και τον Σρέντερ και με ένα μικρό ξέσπασμα του Γιάννη η διαφορά μειώθηκε μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (87-78). Ήταν όμως μία έκλαμψη, αφού οι Γερμανοί συνέχισαν να βρίσκουν μακρινά σουτ ενώ παράλληλα είχαν και δεύτερες ευκαιρίες. Πάνω από όλα είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και έμοιαζαν να έχουν περισσότερη ενέργεια. Η διαφορά άνοιξε στους 16 (96-80 στο 35’) και εκεί ήρθε το δεύτερο αντιαθλητικό του Γιάννη και η αποβολή του, να βάλουν οριστικά «ταφόπλακα» στις όποιες πιθανότητες επιστροφής. Η Γερμανία έφτασε τους 100 στα 4:39 από το τέλος και μοιραία ηττήθηκε με τρόπο που δεν θα μπορούσε κανείς να φανταστεί πριν το τζάμπολ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το παθητικό των 107 πόντων περιγράφει σε μεγάλο βαθμό αυτό που δεν πήγε καλά για την Εθνική μας. Βάγκνερ και Ομπστ είχαν αθροιστικά 10/14 τρίποντα και οι Γερμανοί «σκότωσαν» την Εθνική μας από την περίμετρο με 17/31.

Photo Credits: Eurokinissi