18.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Γεωργία-Βουλγαρία 80-92: Ζούρος vs Βεζένκοφ σημειώσατε…διπλό και φωτιά στον 1ο όμιλο! (pics,vids)

Η Βουλγαρία με φοβερή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, τους Ντι Μποστ- Σάσα Βεζένκοφ να σημειώνουν μαζί 13 τρίποντα, έκανε «σεφτέ» στις νίκες,  επικρατώντας με 92-80 της Γεωργίας. Έτσι έφερε τα πάνω-κάτω στον 1ο όμιλο. Αυτό διότι, αν και οι δύο ομάδες κερδίσουν αύριο το Βέλγιο και το Μαυροβούνιο αντίστοιχα, θα έχουμε τετραπλή ισοβαθμία (!) για τις θέσεις 3-6. Συνεπώς, τα κομπιουτεράκια θα πάρουν "φωτιά". Το εξωπραγματικό ποσοστό των φιλοξενούμενων έξω από τα 6.75,  ήταν ουσιαστικά ο κύριος λόγος της επικράτησής τους, με τον Ντι Μποστ να σημειώνει 9 τρίποντα με 33 πόντους, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ σημείωσε 28 πόντους με 14 ριμπάουντ.

Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου η επιστροφή του Γκόγκα Μπιτάτζε (21 πόντους, 6 ριμπάουντ) έδωσε νέα "πνοή" στους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 18-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Βούλγαροι όμως αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και με τον γκαρντ της Γαλατάσαραϊ, Ντι Μποστ, να βρίσκει το χέρι του από μακρινή απόσταση προηγήθηκαν με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα τους ενός πόντου, στην ανάπαυλα. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 39-38.

Στην επανάληψη ο Σάσα Βεζένκοφ, που ήταν άστοχος στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, άρχισε να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση με αποτέλεσμα οι Βούλγαροι να παίρνουν διψήφιες διαφορές στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Μποστ συνέχισε το "χαβά" του και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο +9 (66-57) υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Γεωργία όμως δεν θα κατέθετε έτσι εύκολα τα "όπλα" και αντέδρασε στην τελευταία περίοδο. Μείωσε τη διαφορά στις αρχές του δεκαλέπτου, όμως το δίδυμο της Βουλγαρίας ήταν αδύνατο να αντιμετωπιστεί. Είχαν βρει ρυθμό, με αποτέλεσμα η Βουλγαρία να ευστοχήσει σε 19(!) τρίποντα και να πάρει το πρώτο ροζ "φύλλο" αγώνα στη διοργάνωση και να δώσει άλλο χρώμα στην τελευταία αγωνιστική.