20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Γεωργία-Πολωνία 76-87: Κυκλοφορία για σεμινάριο από τους παίκτες του Μίλισιτς

Γεωργία και Πολωνία τέθηκαν αντιμέτωπες στα πλαίσια της τρίτης μέρας του φιλικού τουρνουά AEGEAN Ακρόπολις, με το συγκρότημα του Ιγκόρ Μίλισιτς να επικρατεί με 76-87 χάρη στο εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε.

Στην πρώτη περίοδο Γεωργία και Πολωνία εναλλασσόντουσαν στο σκορ με την διαφορά υπέρ κάποιας ομάδας να μην ξεπερνά σε κανένα σημείο τους 5 πόντους. Το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου σε αντίθεση με τη συνήθη πρακτική του να χτυπά στο ζωγραφιστό στις πρώτες φάσεις, βρήκε πόντους από την περίμετρο με την Πολωνία να αντιδρά παρουσιάζοντας επιθετικό πλουραλισμό. Στη συνέχεια ήταν η ώρα του Τόκο Σενγκέλια να αναλάβει δράση. Ο πάουερ φόργουορντ της Μπολόνια πέτυχε 11 πόντους στο διάστημα αυτό όντας αποτελεσματικός τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι. To τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν τη μικρότερη δυνατή απόσταση στο σκορ(23-22).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου έτρεξε ένα σερί 7-0 και πέρασε μπροστά(26-29,12'), έχοντας ως πυξίδα στην επίθεση τον Cel. Στη συνέχεια, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε με τον ρυθμό του αγώνα έπεσε με τα καλάθια να έρχονται κυρίως από το ζωγραφιστό. Η Γεωργία πέρασε μετά από ώρα μπροστά ύστερα από γκολ-φάουλ του Σενγκέλια(39-36 18') αλλά η Πολωνία είχε την απάντηση και με μικρό σερί 4-0 πήρε το προβάδισμα για να το χάσει στην εκπνοή από τον Μαμουκελασβίλι.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, η Πολωνία πήρε φωτιά από τα 6.75, χτίζοντας διαφορά 13 πόντων(45-58) με βομβαρδισμό τριπόντων. Το γεγονός αυτό σίγουρα θα προκαλέσει απογοήτευση του Ηλία Ζούρου, ο οποίος είδε την ομάδα να καταρρέει για ακόμα μια φορά στην τρίτη περίοδο. Κατάφερε πάντως να βρει τις πνευματικές δυνάμεις να παραμείνει μαχητική διατηρώντας την επαφή της με το σκορ, χαρίζοντας μάλιστα στο κοινό κάποιες εντυπωσιακές φάσεις. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους παίκτες του Μίλισιτς στο +8(59-67).

Το φοβερό κάρφωμα του Μαμουκελασβίλι:

Η Γεωργία προσπάθησε να μπει δυνατά στην τέταρτη περίοδο και να ροκανίσει τη διαφορά, η Πολωνία όμως κατάφερε να ανακτήσει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κυκλοφορώντας την μπάλα εξαιρετικά, όντας ασταμάτητη σε καταστάσεις μισού γηπέδου. Οι πρωταγωνιστές ήταν πολλοί και η διαφορά σταθεροποιήθηκε σε διψήφια επίπεδα με το τελικό σκορ να είναι 76-87.

Ο ΜVP: Θα επιλέξουμε να δώσουμε τον συγκεκριμένο τίτλο σε όσους παίκτες της Πολωνίας πήραν μέρος στην σημερινή αναμέτρηση. Έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ, δημιούργησαν ανοιχτά σουτ ο ένας για τον άλλον και κατάφεραν για ακόμα μια φορά να κλέψουν τις εντυπώσεις χωρίς να διαθέτουν το τεράστιο ατομικό ταλέντο. Για την ιστορία πρώτος σκόρερ τους ήταν ο Μιχάλακ με 22 πόντους ενώ 15 πρόσθεσε ο Σολοκόφσκι.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Πολωνία είχε εξαιρετική κυκλοφορία μοιράζοντας πολλές περισσότερες τελικές πάσες από τον αντίπαλο της. Συγκεκριμένα, έγραψε 29 ασίστ στην στατιστική έναντι 16 της Γεωργίας.