18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Γεωργία-Μαυροβούνιο 73-81 :Μαέστρος Πέρι στον τελικό πρόκρισης(pics+vid)

Γεωργία και Μαυροβούνιο διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε έναν άτυπο τελικό που έδινε το εισιτήριο της πρόκρισης στα νοκ-άουτ το Ευρωμπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι με οδηγό τον Πέρι απέσπασαν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 73-81 , κατέλαβαν την 3η θέση στον πρώτο όμιλο και πήραν την πρόκριση στα νοκ-άουτ, όπου θα αντιμετωπίσουν την Γερμανία.

Το Μαυροβούνιο μπήκε στην  αναμέτρηση με το πόδι πατημένο γκάζι διατηρώντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, η Γεωργία ωστόσο με μπροστάρη τον Σερμαντίνι πέρασε μπροστά, λίγο αργότερα.Οι δύο ομάδες εναλλασσόντουσαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Μπόσκο Ράντοβιτς να κλείνουν το ημίχρονο στο +6(35-41). Αξιοσημείωτο στοιχείο σε αυτό το διάστημα τα 4 φάουλ, τα οποία χρεώθηκε ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, που έδειξε από νωρίς εκτός κλίματος αγώνα.

Με κύριο εκφραστή επιθετικά τους Σερμαντίνι και Μακφάντεν η ομάδα του Ηλία Ζούρου έφερε τη διαφορά στον πόντο(44-45,26'), με τον Ντούμπλιεβιτς να επιστρέφει στο παρκέ για να δώσει μεγάλη ανάσα στο Μαυροβούνιο από την περίμετρο, ενώ νέα τρίποντη βόμβα του Πέρι έφερε το Μαυροβούνιο στο +8(47-55,29'). Η Γεωργία με 5 αναπάντητους πόντους του Σανάτζε έβγαλε αντίδραση και μείωσε στους 3. Ο Ντρόμπνιακ έβαλε ένα εντυπωσιακό τρίποντο στη λήξη της περιόδου για το 52-58 με το Ντούμπλιεβιτς να βάζει νέα μαχαιριά από τα 6.75 για το 52-61. Ο ηγέτης της Βαλένθια αποβλήθηκε με 5ο φάουλ στο 33ο λεπτό, σε ένα σημείο που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να χτίσουν μομέντουμ.

Ο Σερμαντίνι κυριαρχούσε στους αιθέρες, η Γεωργία μείωσε στους 3(62-65), το Μαυροβούνιο παρουσίαζε επιθετική δυστοκία, όμως ο Μιχαΐλοβιτς  έβαλε τεράστιο τρίποντο, αξιοποιώντας την 7η ασίστ του Πέρι. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού έδωσε ακόμα μία στον Ντρόμπνιακ για το 62-70(38'). Η Γεωργία δεν μπόρεσε να πραγματοποίησε το επιθετικό ξέσπασμα που είχε ανάγκη και το Μαυροβούνιο έφτασε στη νίκη και την πρόκριση με σκορ 73-81.

Ο Πέρι ήταν παράλληλα εκτελεστής και δημιουργός, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Ντρόμπνιακ πρόσθεσε 22 υπερπολύτιμους πόντους σε 25 λεπτά συμμετοχής. Ο Σερμαντίνι με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων.