28.4 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Γεωργία-Ισπανία 82-76: Ο Ζούρος “έσπασε” το αήττητο των Ισπανών (pics,vids)

Σε μία αναμέτρηση με... έντονο το ελληνικό στοιχείο, η Γεωργία επικράτησε με 82-76 (στην παράταση) της Ισπανίας, σπάζοντας το αήττητο των "φούριας ρόχας" στον όμιλο. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, έκανε το 4-2 στον όμιλο τελείωσε τις υποχρεώσεις της και πέρασε στην επόμενη φάση. Το μόνο που περιμένει είναι αν θα το κάνει ως πρώτη, δεύτερη ή τρίτη, ανάλογα και την αναμέτρηση των Ισπανών με τους Ουκρανούς την Πέμπτη (4/7). Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκεόργκι Σερμαντίνι ( 18 πόντους, 5 ριμπάουντ) και Ράτι Αντρονικασβίλι με 17 πόντους (7/11 σουτ). Ο Τόκο Σενγκέλια σημείωσε 12 πόντους, ενώ για τους Ισπανούς ο Φραν Γκούέρα είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Χαμηλά ο Κίνο Κολόμ, που έμεινε άποντος (0/7 σουτ) και 5 τελικές πάσες,

Οι Γεωργιανοί, μετά το αρχικό 3-9 των Ισπανών, αντέδρασαν και άρχισαν να παίρνουν τα "ηνία" της αναμέτρησης. Έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 15-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο εδραίωσαν, μάλιστα το προβάδισμά τους, έφτασαν στο +7 στο (19'), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (37-31). Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του Ηλία Ζούρου, ενώ για τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Ζοέλ Πάρα.

Στην επανάληψη όμως η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο εμφάνισε ένα άλλο πρόσωπο. Με ένα σερί 10-0 από το (24'-27') της αναμέτρησης έφερε "τούμπα" την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 43-41. Μάλιστα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 47-44. Συνεπώς το τελευταίο δεκάλεπτο αναμένονταν με μεγάλο ενδιαφέρον.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Ο Σενγκέλια έβαλε μπροστά με 65-64 τους γηπεδούχους 1' λεπτό πριν τη λήξη. Στη συνέχεια (34.9") πριν τη λήξη ο Αντρονικασβίλι έκλεψε τη μπάλα και με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έγραψε το 67-64. Οι Ισπανοί όμως δεν το έβαλαν κάτω και με τρίποντο του Ντάριο Μπριζουέλα (18.2"), ισοφάρισαν σε 67-67. Ο Σενγκέλια αστόχησε στην εκπνοή και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί η ομάδα του Ηλία Ζούρου στάθηκε καλύτερα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τρίποντο του Μακφάντεν ξέφυγε για τέσσερις και εν τέλει επικράτησε με 82-76, σπάζοντας το αήττητο της Ισπανίας στον όμιλο.