20.2 C
Τετάρτη, 23 Οκτωβρίου, 2024

ΓΑΣ Βασιλικών: Το «θρίλερ» στη ΜΕΝΤ με… ήρωα Παπαγεωργίου για τον σεφτέ

Ένα πραγματικό «θρίλερ» έφερε το μόλις ένα εκ των δύο «διπλών» της 3ης αγωνιστικής στο Βορρά της National League 2, με τον ΓΑΣ Βασιλικών να καταφέρνει να φύγει νικητής στο «νήμα» έναντι της ΜΕΝΤ.

Ο Βορράς της National League 2 έχει... τη δική του ψυχή με αρκετά παιχνίδια για άλλη μια αγωνιστική να μας κρατούν με «κομμένη την ανάσα». Ο ΓΑΣ Βασιλικών ήταν εκείνος, που με σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο στη Τούμπα, πήρε το ένα από τα δύο «διπλά» της 3ης «στροφής», μαζί με το Μακεδονικό, περνώντας από την έδρα της ΜΕΝΤ με 67-66.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης, με τους οιωνούς να μην είναι οι καλύτεροι και για αρχή να οδηγούν σε τρίτη σερί ήττα, αφού βρισκόταν πίσω με διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο (43-28). Κατάφερε, ωστόσο, με την άμυνά της που ανάγκασε μόλις σε 23 πόντους στην επανάληψη τους γηπεδούχους και βρίσκοντας κάποια επιθετικά «πατήματα», να επιστρέψει.

Έτσι «γράφτηκε» το «θρίλερ» με ήρωα τον Παπαγεωργίου

Ο Οικονόμου ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 19 πόντους, για να ακολουθήσει με 11 από τη δική του πλευρά ο Σπανός. Ο ήρωας της βραδιάς, όμως, έμελλε να είναι ο Δημήτρης Παπαγεωργίου, καθώς εκείνος χρειάστηκε να κρίνει το ματς, όταν «έκαιγε» η μπάλα.

Αφού πρώτα, λοιπόν, τα Βασιλικά έκαναν ολική επαναφορά με επιμέρους 3-23 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 46-51, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Με το σκορ στο 64-65, ο Φίλιππος Βακουφτσής κέρδισε βολές και έβαλε μπροστά τη ΜΕΝΤ, που πήρε με 66-65 το πάνω χέρι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με 1.5" για τη λήξη, ο Παπαγεωργίου καταφέρνει να πάρει φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, γεγονός που έκανε έξαλλο τον Δημήτρη Τσούρμα, με τον τεχνικό της ΜΕΝΤ να τιμωρείται με τεχνική ποινή. Ο Θεόδωρος Οικονόμου ανέλαβε να εκτελέσει τη βολή της τεχνικής ποινής, αλλά δεν ευστόχησε, όπως και ούτε ο Παπαγεωργίου στην πρώτη.

Οι επόμενες δύο, όμως, ήταν εύστοχες και η πρώτη φετινή νίκη του ΓΑΣ Βασιλικών, που πέρυσι κέρδισε την καθιέρωσή του στην κατηγορία και φέτος ψάχνει κάτι καλύτερο, ήταν γεγονός...