18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Γαλλία-Σλοβενία 82-88: Νέο «πάρτι» του μυθικού Ντόντσιτς, πρωτιά για Σλοβενία (vids)

Η Σλοβενία νίκησε τη Γαλλία 88-82 με ακόμα μία παράσταση του Λούκα Ντόντσιτς και τερμάτισε στην κορυφή του δευτέρου ομίλου ου Ευρωμπάσκετ.

Η ήττα από τη Βοσνία «ξύπνησε» τον Λούκα Ντόντσιτς κι αυτός με δύο ασύλληπτες εμφανίσεις οδήγησε τους πρωταθλητές Ευρώπης στην κορυφή του γκρουπ. Πλέον η Γαλλία θα είναι σίγουρα στην τρίτη θέση και η Γερμανία δεύτερη, ανεξαρτήτως αποτελέσματος στο τελευταίο παιχνίδι μεταξύ των γηπεδούχων Γερμανών και των αποκλεισμένων Ούγγρων.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Γαλλία ήταν πιο έτοιμη και προηγήθηκε γρήγορα με 14-3, ωστόσο οι Σλοβένοι αντέδρασαν και μάζεψαν τη διαφορά, προσπερνώντας με 20-19 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Το σόου του Ντόντσιτς συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο και οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν 44-40 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον φοβερό και τρομερό Σλοβένο να έχει πετύχει ήδη 27 πόντους!

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ανήκε στους «μπλε» οι οποίοι έβγαλαν αντίδραση κι έδειξαν ότι δεν είχαν καμία πρόθεση να παραδοθούν αμαχητί. Το ντέρμπι με τις εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκε και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου του Βερολίνου έγραφε 64-64 κι όλα ήταν «ανοιχτά».

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης οι Σλοβένοι φάνηκαν να ξεφεύγουν και να «καθαρίζουν» το ματς, καθώς αποσπάστηκαν με διαφορά δέκα πόντων στο 34'. Ωστόσο οι Γάλλοι βρήκαν ξανά τον τρόπο να αντιδράσουν και μείωσαν με τρίποντο του Ερτέλ σε 80-79 στο 38', βάζοντας «φωτιά». Στις λεπτομέρειες όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν καλύτεροι και η κόρνα της λήξης τους βρήκε να πανηγυρίζουν τη νίκη και την πρωτιά με 88-82.