24.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Γαλλία-Ουγγαρία 78-74: Απέφυγαν το «κάζο» και προχωρούν οι Γάλλοι (vids)

Η Γαλλία δεν έθελξε σε καμία περίπτωση με την απόδοσή της, όμως νίκησε την Ουγγαρία με 78-74, στην τρίτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Ευρωμπάσκετ.

Το σύνολο του Βενσάν Κολέ έχει πλέον ρεκόρ 2-1 και στέκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Βοσνία και τη Σλοβενία, πίσω μόνο από την πρωτοπόρο και αήττητη Γερμανία. Από την άλλη οι Μαγυάροι ήταν γνωστό πως αποτελούν την πιο αδύναμη ομάδα του γκρουπ και δεν έχουν πετύχει ακόμα την παρθενική τους νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Γάλλους ιδιαίτερα χαλαρούς και προηγήθηκαν 21-17, με τους Ούγγρους να πιστεύουν ότι μπορούν να τους κοντράρουν.

Παρόμοια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν τα ηνία και τους τυπικά φιλοξενούμενους να ακολουθούν, με το ημίχρονο να τελειώνει με 43-40.

Η Γαλλία φάνηκε να «καθαρίζει» οριστικά και αμετάκλητα το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο. Εκεί με επιμέρους σκορ 25-14 ξέφυγε 68-54 στο 30' κι όλα έδειχναν να είχαν κριθεί.

Ωστόσο χαλάρωσαν εκ νέου υπερβολικά στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και οι Ούγγροι ξεκίνησαν να ροκανίζουν τη διαφορά, πλησιάζοντας σε 74-72 μ' ένα λεπτό να απομένει. Οι Μαγυάροι έβγαλαν την άμυνα και ο Βοϊβόντα σούταρε τρίποντο προσπεράσματος που όμως δεν ήταν εύστοχο. Στη συνέχεια οι Γάλλοι δεν λάθεψαν στις βολές και πήραν τη νίκη με 78-74.