25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Γαλλία-Καναδάς 82-73: Τον «υπέταξε» και πάει για μετάλλιο (Vid)

Η οικοδέσποινα Γαλλία προκρίθηκε στα ημιτελικά των Ολυμπιακών αγώνων, καθώς «υπέταξε» τον Καναδά στο κατάμεστο ''Παλέ ντε Μπερσί'' με σκορ 82-73. Επόμενος αντίπαλος των «Μπλε» θα είναι οι παγκόσμιοι πρωταθλητές Γερμανοί.

Οι διοργανωτές ξεκίνησαν «αφηνιασμένοι» την αναμέτρηση και από νωρίς ξέφυγαν με διψήφιες δοαφορές, με τον Ματίας Λεσόρ στο ζωγραφιστό και τους Γκουερσόν Γιαμπουσέλε και Αϊζέια Κορντινιέρ στη περίμετρο να «πετάνε φωτιές».

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 45-29 υπέρ των Γάλλων, με τους Καναδους να δείχνουν ανήμποροι να σκοράρουν και το ''Παλέ ντε Μπερσί'' να «φλέγεται».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καναδάς παρατάχθηκε πιο έτοιμος πνευματικά και βρήκε λύσεις στην επίθεση, με τον Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ να αποκτά ρυθμό. Οι Γάλλοι έχασαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και έτσι ο Καναδάς κατάφερε να φτάσει σε απόσταση δύο κατοχών, με δύο λεπτά να απομένουν στο ρολόι.

Στο τέλος όμως η Γαλλία, με ένα «διαστημικό» καλάθι τριών πόντων από τον Εβάν Φουρνιέρ έστειλε τη διαφορά στους δέκα και παράλληλα «τσέκαρε» την πρόκριση της στα ημιτελικά του τουρνουά με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 82-73 υπερ των «μπλε».

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα της Γαλλίας ήταν ο «άχαστος» Αϊζέια Κορντινιέρ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τον Καναδά ξεχώρισε ο συνήθης ύποπτος Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ που πέτυχε 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:23-10/45-29/61-50/82-73