25.1 C
Σάββατο, 14 Σεπτεμβρίου, 2024

Γαλλία-ΗΠΑ 66-67: Αιώνιες βασίλισσες! (pics)

Αν έχουμε συνηθίσει να παίρνει το χρυσό μετάλλιο η Team USA στους Άνδρες, τότε στις Γυναίκες μπορεί να βγει και... Ολυμπιακό διάταγμα! Οι παίκτριες της Σέριλ Ριβ είδαν την οικοδέσποινα Γαλλία να παίζει «ξύλο» μέχρι τέλους και να πηγαίνει το ματς εκεί που θέλει, όμως η καρδιά του πρωταθλητή μίλησε ξανά και με το 67-66 η «αστερόεσσα» θα κυματίσει για αυτή την ομάδα για όγδοη συνεχόμενη φορά και 10η σε 13 διοργανώσεις, χωρίς κανείς να μπορεί να αμφισβητήσει την κυριαρχία των Αμερικανίδων στους Ολυμπιακούς Αγώνες από την Ατλάντα το 1996 έως και σήμερα, 28 χρόνια αργότερα.

Από νωρίς φαινόταν το πού θα επιθυμούσε να πάει το ματς η Γαλλία, όμως επιθετικά δεν έβρισκε σημείο αναφοράς, με τις Αμερικανίδες να βρίσκουν ορισμένες λύσεις από κοντά, ώστε να προηγηθούν με 9-15 στην πρώτη περίοδο. Η άμυνα των «Τρικολόρ», όμως, έγινε ακόμη πιο σκληρή και κατάφερε να «μπλοκάρει» την Team USA, δίνοντας τη δυνατότητα στη Σερί και τη Ουίλιαμς να κάνουν την αρχή, την Φοτού να πετύχει ένα τεράστιο σουτ από το logo τη Σαλούν να δώσει προβάδισμα, προτού σημειώσει το 25-25 του ημιχρόνου η Κολίερ ακριβώς με τη λήξη.

Οι Γαλλίδες μπήκαν πολύ δυνατά με σερί 10-0 στο τρίτο δεκάλεπτο, δείχνοντας πως το πίστευαν (35-25 στο 23'), όμως με το μακρινό σουτ της Πλαμ αρχικά και την εξαιρετική Ουίλσον εν συνεχεία, οι ΗΠΑ βρήκαν ρυθμό, επέστρεψαν και προηγήθηκαν με επιμέρους 5-16 (40-41 στο 28'), για να λήξει υπέρ τους στο 43-45 η περίοδος. Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ, με καμία από τις δύο πλευρές να μη θέλει να αφήσει την άλλη να ξεφύγει, σημειώνοντας εναλλαγές στο προβάδισμα και ισοπαλίες. Οι Αμερικανίδες σε δύο περιπτώσεις προηγήθηκαν με διαφορά τριπόντου, όμως η Ουίλιαμς στη δεύτερη μείωσε σε 59-60 στα 92" για την εκπνοή. Η Κόπερ απάντησε, μετά το τάιμ άουτ των Αμερικανίδων, για το 59-62, με τη Ουίλιαμς στα 54.7" να κάνει air ball στην προσπάθειά της. Η Ουίλσον έκανε βήματα, αλλά εν συνεχεία αλλοίωσε την προσπάθεια της Φοτού και πήρε βολές στα 17.4" για το 59-63. Η Γιοχανές κράτησε τη Γαλλία ζωντανή, όπως και η Ουίλιαμς με τεράστιο τρίποντο από τα 8.5 μέτρα μετά τις βολές της Πλαμ, μειώνοντας σε 64-65. Η Κόπερ πήρε βολές στα 3.8" και ευστόχησε, με τις Γαλλίδες να βρίσκουν εύστοχο σουτ με τη Ουίλιαμς, αλλά να είναι σαφέστατα δίποντο, μην καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν για την παράταση, με το χρυσό μετάλλιο να πηγαίνει στην Team USA (66-67).

Δεκάλεπτα: 9-15, 25-25, 43-45, 66-67