21.3 C

Γαλλία-Γερμανία 63-76: Την «έδειρε» και την… ταπείνωσε (vids)

Η Γερμανία έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης ημέρας του Ευρωμπάσκετ, νικώντας τη Γαλλία με 76-63.

Πριν την αναμέτρηση οι Γερμανοί απέσυραν τη φανέλα του Ντιρκ Νοβίτσκι και στη συνέχεια οι συμπατριώτες του, του έκαναν δώρο μία μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού φάνηκε ότι η Γερμανία είχε διάθεση να κατεβάσει τον ρυθμό και να μην επιτρέψει στους Γάλλους να τρέξουν και να βρουν εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Το κατάφερε και προηγήθηκε 17-13 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «μπλε» έβγαλαν μία αντίδραση και βελτιώθηκαν κάπως στο σκοράρισμα, ωστόσο δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους Γερμανούς όσο θα ήθελαν και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι -αν και τυπικά φιλοξενούμενοι- είχαν προβάδισμα 38-31.

Η έναρξη του τρίτου κομματιού της αναμέτρησης βρήκε τους Γάλλους να πλησιάζουν όμως στη συνέχεια κατέρρευσαν και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 57-43 υπέρ της Γερμανίας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γάλλοι έμοιαζαν να θέλουν αλλά να μην μπορούν. Παρά τις προσπάθειες για να πλησιάσουν δεν τα κατάφεραν και οι οικοδεσπότες Γερμανοί θριάμβευσαν με ().