26.2 C
Παρασκευή, 6 Σεπτεμβρίου, 2024

Γαλλία-Ελλάδα 69-57: Το όνειρο χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο και δεύτερη ευκαιρία με Βέλγιο(Pics+Vids)

Στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ U20 στη Γκντίνια της Πολωνίας, η Εθνική μας πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ήταν αδύνατο να επιστρέψει από το -30 του πρώτου ημιχρόνου και μοιραία αποκλείστηκε από την Γαλλία με σκορ 69-57 και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο αύριο (21/7,19:00) κόντρα στο Βέλγιο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Γάλλοι ξεκίνησαν «αφηνιασμένοι» και επέβαλαν έναν ρυθμό τον οποίο Εθνική μας ομάδα έδειχνε ανήμπορη να ακολουθήσει. Στα μέσα της πρώτης περιόδου η διαφορά «εκτοξεύτηκε» ακόμα και στους 17 (21-4), πριν η «γαλανόλευκη» με ένα δικό της 7-0 «ρίξει» και πάλι την διαφορά στους 10(21-11) και ολοκληρωθεί έτσι ο πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία πανωλεθρία για την Εθνική. Μ επιμέρους 26-6 οι Γάλλοι ξέφυγαν με 30 πόντους και με το σκορ 47-17 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και μαζί η έκβαση του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «γαλανόλευκη» με ένα επιμέρους 28-12 έριξε τη διαφορά στους 14 (69-45) και με λίγη τύχη ίσως να επέστρεφε για τα καλά στο κυνήγι της νίκης. Όμως η απουσία συγκέντρωσης, η αθλητικότητα των Γάλλων και η «αφλογιστία» στα σουτ δεν βοήθησαν προκειμένου να ολοκληρωθεί η ολική ανατροπή και παρά τη γενναία προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική Νέων γνώρισε την ήττα με σκορ 69-57 και πλέον θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο αύριο (21/7-19:00) στον μικρό τελικό κόντρα στο Βέλγιο.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την Εθνική Νέων ήταν ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα και 1 κλέψιμο.

Θετικός και ο Νίκος Χιτικούδης που πέτυχε 8 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ την 3αδα των «διακριθέντων» για την γαλανόλευκη συμπληρώνει ο Γιάννης Καρακώστας που πέτυχε 10 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ έκανε και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα:21-11/47-17/59-43/69-57