27.3 C
Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Γαλατάσαραϊ-ΑΕΚ 71-81: “Διπλός” Φλιώνης, “διπλός” Μίτσελ και… διπλό στην Πόλη! (pics)

Σχεδόν... τριπλός Δημήτρης Φλιώνης, "διπλός" Ακίλ Μίτσελ και τεράστιο "διπλό" της ΑΕΚ στην Πόλη! Μεγάλη εμφάνιση για την Ένωση στην Τουρκία και την έδρα της Γαλατάσαραϊ, που οδήγησε σε μία νίκη που μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα κρίσιμη στην οικονομία του ομίλου για τους "16" του BCL, έχοντας πάρει και πολύτιμη διαφορά 10 πόντων (71-81).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. ΑΕΚ και Γαλατά είχαν πολλά άστοχα σουτ από την περίμετρο, κάτι που τις οδήγησε να ψάξουν να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα πιο κοντά στο καλάθι. Η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (19-18). Ορισμένα λάθη και η ενεργοποίηση του Ένις με δύσκολα σουτ από μακριά δεν επέτρεψαν στην Ένωση να πάει προηγούμενη στην ανάπαυλα, ενώ βρέθηκε ακόμη και στο +5 (28-33). Το 36-35 του ημιχρόνου αντικατοπτρίζει το ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων στα πρώτα 20 λεπτά.

Η ΑΕΚ πήρε... φωτιά πίσω από τη γραμμή των 6μ75 στο τρίτο δεκάλεπτο! Με μπροστάρη τον Στρέλνιεκς και τον Παπαδάκη να ευστοχεί δις από το τρίποντο, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν ιδιαίτερα παραγωγική και μπήκε στην τελευταία κρίσιμη περίοδο στο +4 (57-61). Ο Δημήτρης Φλιώνης έκανε απίθανο ματς, ο Ακίλ Μίτσελ ήταν για ένα ακόμη ματς εκπληκτικός και η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη στην Τουρκία παίρνοντας και διαφορά 10 πόντων (71-81) που μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα σημαντική στην συνέχεια του ομίλου.

ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ: Ο Δημήτρης Φλιώνης έκανε τρομερή εμφάνιση απάνεντι στη Γαλατά. Με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ άγγιξε το τριπλ-νταμπλ οδηγώντας μαζί με τον Ακίλ Μίτσελ την ΑΕΚ σε μία σπουδαία νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη στον τομέα των ριμπάουντ παίρνοντας 49 έναντι 33 των Τούρκων. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι τα 17 ήταν επιθετικά που οδήγησαν σε δεύτερες επιθέσεις, ήταν ένας καθοριστικός παράγοντας του αγώνα.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.