24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Gabe York, Gabe York!

Στην καλύτερή του εμφάνιση με την κιτρινόμαυρη φανέλα ο Γκέιμπ Γιορκ έδωσε μια μοναδική μπασκετική παράσταση στο ΟΑΚΑ και οδήγησε την ΑΕΚ σε άνετη επικράτηση επί του Προμηθέα με 88-60, που τη φέρνει μία νίκη μακριά από τους τελικούς των πλέι οφ της Basket league. Ήταν η καλύτερη εμφάνιση της ΑΕΚ εδώ και πολύ καιρό και ενθουσίασε τους περίπου 3.000 φίλους της, που βρέθηκαν στις εξέδρες, καθώς συνδύασε εξαιρετική άμυνα και πλούσιο επιθετικό θέαμα. Χάντερ και Τζέιμς ήταν άξιοι συμπαραστάτες του τρομερού Γιορκ, ενώ ο Προμηθέας, που κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο, θα παίξει το τελευταίο του χαρτί στον τέταρτο αγώνα της σειράς, που θα γίνει την Τετάρτη το βράδυ στην Πάτρα.

Ο αγώνας πήρε γρήγορο ρυθμό στην πρώτη περίοδο, από τον οποίον ευνοημένη βγήκε η ΑΕΚ, διότι έπαιζε καλύτερα στην άμυνα. Με σωστές βοήθειες εξουδετέρωσε τα μις ματς που προέκυπταν από την υψομετρική διαφορά των κοντών γκαρντ της σε σχέση με τους ψηλούς του Προμηθέα και ανάγκαζε τους αντιπάλους της σε σωρεία λαθών, πολλά εκ των οποίων κατέληξαν σε πόντους στον αιφνιδιασμό.

Από εκεί και πέρα ο Γκέιμπ Γιορκ πρωταγωνιστώντας τόσο στο κομμάτι της δημιουργία όσο και σε αυτό της εκτέλεσης ηγήθηκε του επιθετικού παιχνιδιού της Ένωσης. Πέτυχε δύο τρίποντα κι ένα λέι απ, έδωσε επίσης δύο εντυπωσιακά καρφώματα στον Χάντερ και είχε εν ολίγοις συμμετοχή στους 12 από τους 19 πόντους της Ένωσης στην πρώτη περίοδο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 23-11 στο 11' επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της απέναντι στον Προμηθέα, που ήταν πολύ βιαστικός και επιπόλαιος στις προσπάθειές του, ενώ είχε τραγικά ποσοστά κυρίως στα δίποντα (4/12 στο πρώτο μέρος). Οι αλλαγές του Μπάνκι φρέναραν κάπως τον ρυθμό της Ένωσης, η οποία πάντως συνέχισε να παίζει με συνέπεια στην άμυνα και να μαζεύει τα ριμπάουντ, οπότε διατηρούσε με ευκολία το προβάδισμα, που στο 17' ανέβηκε στους 15 πόντους με ένα δύσκολο τρίποντο του Θίοντορ (34-19).

Ο Προμηθέας έδειχνε πελαγωμένος, ωστόσο είναι αλήθεια ότι με την είσοδο του Χολ σε θέση πόιντ γκαρντ στο 12' το παιχνίδι του κάπως συμμαζεύτηκε. Παράλληλα πίεσε περισσότερο στην άμυνα, δοκιμάζοντας και κάποιες άμυνες στα 3/4 του γηπέδου, έτσι στο τελευταίο τρίλεπτο κατάφερε να μαζέψει κάπως τη διαφορά. Με τους Σαλούστρο και Κατσίβελη να εκμεταλλεύονται αμυντικές αδράνειες των αντιπάλων τους και να πετυχαίνουν 7 σερί πόντους, η ομάδα της Πάτρας μείωσε 34-27 στο 19' πριν ο Σαντ Ρος διαμορφώσει το τελικό 36-27 για το ημίχρονο.

Με τον Γιορκ να συνεχίζει από εκεί που είχε σταματήσει στο πρώτο ημίχρονο, τον Τζέιμς να σημαδεύει και να νικά κατά κράτος τον Γερομιχαλό, τον οποίον ο Γιατράς είχε την ατυχή έμπνευση να στείλει πάνω του, και με την άμυνα να εξακολουθεί να είναι αποτελεσματική και να ελέγχει τα ριμπάουντ, η ΑΕΚ μπήκε αγριεμένη στο δεύτερο ημίχρονο και στο 23'30'' ήταν μπροστά με 50-32.

Ο Προμηθέας έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει. Εγκλωβισμένος στην εξαιρετική άμυνα της ΑΕΚ, αδυνατούσε να πλησιάσει στη ρακέτα, ήταν άστοχος στην περιφέρεια και καθώς δεν είχε παρουσία στο επιθετικό ριμπάουντ ήταν εξαιρετικά ευάλωτος στο transition των γηπεδούχων. Ο Γιορκ συνέχιζε να σκοράρει κατά ριπάς, ο Χάντερ έβαζε ό,τι περίσσευε κάτω από τα καλάθια και η Ένωση κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Στο 27' το σκορ έγινε 62-34 με επί μέρους σκορ 19-2 μέσα σε πέντε λεπτά!

Στο 28' η διαφορά άγγιξε τους 30 πόντους (67-37) και η τρίτη περίοδος έληξε με 74-42 με ένα απίθανο τρίποντο του Βασίλη Ξανθόπουλου πίσω από τη σέντρα! Ή από την... Κηφισίας, όπως είπε ο παρουσιαστής του γηπέδου!

Η εντυπωσιακή ΑΕΚ είχε εξασφαλίσει από νωρίς τη νίκη, ωστόσο δεν παράτησε την προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, ειδικά στην άμυνα, όπου συνέχισε να πιέζει τον Προμηθέα, που έπαιζε με μόνο ξένο στην πεντάδα του τον Χολ. Η Ένωση προηγήθηκε στο 31' με 76-42 και στο 36' με 85-51, καθώς ο Σάκοτα έδινε λύσεις στην επίθεση. Ο Μπάνκι έβαλε και τους δύο νεαρούς, Μωραΐτη και Ρογκαβόπουλο, ο Προμηθέας έτσι κι αλλιώς δεν μπορούσε να παίξει μπάσκετ και ο αγώνας τελείωσε μέσα σε πανηγυρισμούς από τους φίλους της ΑΕΚ.

Ο ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΑΡ: Ως κλασικός σουτέρ ο Γκέιμπ Γιορκ έβαλε τα δύο πρώτα σουτ στον αγώνα και μετά πήρε... παραμάζωμα τον Προμηθέα. Διέλυσε την άμυνά του με 5/8 τρίποντα και 23 πόντους, βοήθησε οργανωτικά με 3 ασίστ, αλλά έπαιξε και πολύ καλή άμυνα, όπως μαρτυρούν τα 3 κλεψίματα που έκανε. Μια πραγματικά μαγική εμφάνιση.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ είχε 35/67 σουτ εντός παιδιάς και ο Προμηθέας 21/49. Περισσότερες επιθέσεις και καλύτερο ποσοστό για την Ένωση κι έτσι εξηγείται η τελική διαφορά.