20.6 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

(Γ’ Όμιλος): Νέα Ζηλανδία – Ιορδανία 95-87: Άντεξε, νίκησε και τώρα Ελλάδα (pic + vid)

Με κορυφαίο τον Λι' άφα, η Νέα Ζηλανδία παρά το ότι έχασε την διαφορά των 12 πόντων, παρά το μεγάλο τρίποντο του Τζέφερσον που έστειλε το ματς στην παράταση, κατάφερε να αντέξει και να ''λυγίσει'' στο τέλος την μαχητική Ιορδανία με 95-87 και έτσι έμεινε ζωντανή στην ''υπόθεση'' πρόκριση.

Το ματς

O αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 21-18 υπέρ των Νεοζηλανδών. Ντιλέινι και Λι' άφα σκόραραν τους 19 από τους 21 πόντους της ομάδας τους.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι στο ξεκίνημα της δεύτερης περίοδο με τον Χόλις Τζέφερσον να χαρίζει μια εντυπωσιακή φάση με ένα δυνατό κάρφωμα με το ένα χέρι. Η Νέα Ζηλανδία δεν μπορεί να κρατήσει μια ασφαλή διαφορά από τους Ιορδανούς. Τελικά, ανεβάζοντας το ρυθμό της, φτιάχνει μια διαφορά 8-12 πόντων χάρη στην ευστοχία της έξω από τα 6.75 με ποσοστό 60% και εκμεταλλευόμενοι τα αρκετά λάθη των Ιορδανών. Έτσι κλείνει το ημίχρονο στο 46-37. Ο Χόλις Τζέφερσον με 17 πόντους έκανε την διαφορά από πλευράς Ιορδανίας.

Στην τρίτη περίοδο, η Νέα Ζηλανδία πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (51-40) όμως και πάλι οι Ιορδανοί μείωσαν στους πέντε (55-50). Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 65-57 με τους Ιορδανούς ''να βγάζουν μόνοι τους τα ματάκια τους'' καθώς έχουν χαρίσει 24 πόντους στους Νεοζηλανδούς από δικά τους λάθη.

Στην τέταρτη περίοδο, η Νέα Ζηλανδία, η οποία δεν έχει χάσει τον έλεγχο του αγώνα σε καμία στιγμή μέσα στο ματς, μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να καθαρίσει νωρίς και να μην πάει σε ''θρίλερ'' στο τέλος στέλνοντας την διαφορά στους 12 (70-58). Όμως η Ιορδανία είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει και κάνει ένα τρομερό comeback μειώνοντας από το -12 στον πόντο και κάνει το σκορ 75-74 με λιγότερο από 5 λεπτά πριν το τέλος. Η Ιορδανία σπατάλησε 3 ευκαιρίες να ισοφαρίσει ή και να περάσει και μπροστά στο σκορ και το πλήρωσε καθώς η Νέα Ζηλανδία με κρίσιμα καλάθια του Ουέτζελ αύξησε την διαφορά. Ο Χόλις Τζέφερσον αρνούνταν να χάσει και με ένα ''τρελό'' τρίποντο και μία εύστοχη βολή 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ισοφάρισε επιτέλους την Νέα Ζηλανδία και έστειλε το ματς στην παράταση αφού η χώρα από την Ωκεανία αστόχησε στην τελευταία της προσπάθεια.

Στην παράταση, η Ιορδανία ξέμεινε από δυνάμεις με τον συγκινητικό Τζέφερσον (39π.) να παίζει ένας εναντίον όλων και έτσι η Νέα Ζηλανδία κατάφερε τελικά να κλειδώσει τη νίκη με 95-87 και να παραμείνει ζωντανή στην ''υπόθεση'' πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 46-37, 65-57, 85-85, 95-87