31.5 C
Athens
Κυριακή, 14 Ιουλίου, 2024

Γ’ Εθνική (Βορράς – Playoffs/Play out): Η τρέλα πάει… στους Σοφάδες!

Τρομερά πράγματα έγιναν για άλλη μια φορά στη δεύτερη φάση του Βορρά της Γ' Εθνικής, με τους Σοφάδες να παίρνουν ξανά «διπλό» στα Τρίκαλα σε ένα ματς επεισοδιακό και να περνούν στους τελικούς με τον Αλμυρό, που επίσης επικράτησε σε μια... τρελή σειρά με τους Τιτάνες Παλαμά, τη στιγμή που η Ασπίδα Ξάνθης ολοκλήρωσε μια πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς με τρεις νίκες και κοιτάζει την παραμονή.

4ος όμιλος

Μια επική ανατροπή ολοκλήρωσαν οι Σοφάδες, που δέχθηκαν μεν «μπρέικ» στο «μπρέικ» από τα Τρίκαλα, αλλά ολοκλήρωσαν τη σειρά... με νέο «μπρέικ» κι ένα πραγματικό έπος, περνώντας ξανά από την έδρα του ΑΟΤ με 73-62. Σε ένα ματς επεισοδιακό, που στα 25" για τη λήξη χρειάστηκε να διακοπεί λόγω εκκένωσης του γηπέδου, οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου είχαν διαρκώς τον έλεγχο και δικαίως βρίσκονται στους τελικούς του 4ου ομίλου για την άνοδο.

Εκεί, θα βρουν τον Αλμυρό, ο οποίος θα έχει και το πλεονέκτημα έδρας, περνώντας ύστερα από ένα τρίτο θρίλερ με αντιπάλους τους Τιτάνες Παλαμά με 72-69. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι για 30 λεπτά, προηγήθηκαν με 58-48 και αντιστάθηκαν στην ύστατη αντεπίθεση της ομάδας της Καρδίτσας, παίρνοντας επομένως την πρόκριση, αφού ο Τσούμας δεν τιμώρησε την άμυνά τους, αστοχώντας στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Στο «μέτωπο» των play out, ο Αμπελώνας είχε τους Γκιουλέκα και Καραδήμα σε εκπληκτική ημέρα και πέρασε το «εμπόδιο» της μαχητικής Άμφισσας με 85-81. Κάπως έτσι, έκανε το 3-2 στη μεταξύ τους σειρά και πέρασε στην επόμενη φάση, όπου θα βρει το... ξεκούραστο IBC, που ξεκινά από πλεονεκτική θέση με 2-0 και την έδρα δική του.

Playoffs ανόδου:

Αλμυρός-Τιτάνες Παλαμά 72-69 (3-2)

Τρίκαλα-Σοφάδες 62-73 (2-3)

ΤΡΙΚΑΛΑ-ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ 62-73
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Χατζημπαλίδης
Δεκάλεπτα: 21-19, 33-37, 51-56, 62-73
ΑΟ Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Τζιάννης 3(1), Κολότσιος, Τζόελ Ετάμ 15(3), Αγγελακόπουλος 12, Λεπενιώτης 11(1), Γκαντιάς 5(1), Κατσίμπας 2, Αργύρης Ντ. 8(2), Σούλκο 4, Ευαγγελακόπουλος, Τσιτσάνης 2.
Σοφάδες (Παπαδόπουλος): Παππάς 13(2), Αναγνωστόπουλος 5(1), Αποστολόπουλος, Σαλταγιάννης,  Τσούκας 26(5), Παπαϊωάννου 1, Γκαντής, Ζωιτσάκος Χρ. 3(1), Κακλαμάνος 3(1), Ζωιτσάκος Τρ., Θέος 22(3), Δίκαρος.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 72-69
Διαιτητές: Ταρενίδης Σ.-Σαρακενίδης
Δεκάλεπτα: 20-19, 41-34, 58-48, 72-69
Αλμυρός (Νάνης): Κοντοστάθης 8(2), Μυλωνάς, Μαμούρας 6, Μασούρας, Κανατούλας, Σερμέτης, Μαστέλος , Παπούλιας 18, Γώγουλας, Τσαβές 2, Βαλαμούτης 12(2), Πολίτης 11(1), Τάσσος 13.
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης):  Τσούμας Γ. 9(3), Μάνος 2, Τσούμας Σ. 24(3), Σαριμπαλίδης 16(3), Μπουσκολίτης, Σφακιανός 10(2), Φαλιάκης Ε., Φαλιάκης Σ., Χασιώτης 7(1), Αρχοντούλης.

Play out:

Αμπελώνας-Άμφισσα 85-81 (3-2)

ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 85-81
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Δικταπανίδης
Δεκάλεπτα: 21-16, 43-37, 65-63, 85-81
Αμπελώνας (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας, Καραδήμας 22 (4), Κονδυλόπουλος 12, Φιλιππόπουλος 14, Γκιουλέκας 27 (4), Παλάσκας, Τεκούσης, Καραγιάννης, Βλησσαρούλης, Γιώτης 10 (1).
ΓΑΣ Αμφισσας (Γίδας): Τσικνής, Οικονόμου, Παπάδης 4, Κωνσταντίνου, Τσιγγενόπουλος 18 (4), Ξαγάρας, Γκιζόγιαννης 36 (4), Μαμαρέλης 5 (1), Λιαράκης, Υμέρι 18.

Τα ζευγάρια της δεύτερης φάσης:

Playoffs ανόδου:

Αλμυρός-Σοφάδες (1-1)

Play out:

IBC-Αμπελώνας (2-0)
Ανόρθωση Βόλου-Παραμυθιά (1-1)

5ος όμιλος

Η ΚούΠα Κιλκίς ήταν σαφέστατα καλύτερη από τον Όλυμπο Ελευθερίου Κορδελιού και με το εμφατικό 98-73 επιβίωσε από το δικό τους θρίλερ. Οι γηπεδούχοι δεν... έχυσαν την καρδάρα με το «μπρέικ» στο «μπρέικ», που είχαν πετύχει, με τον Μανούσο σε μυθική μέρα να σημειώνει 42 πόντους και, πλέον, την πρόκληση της Αρετσούς να προβάλλει μπροστά τους.

Η Μελίκη πέτυχε μια απίστευτη ανατροπή και ολοκλήρωσε την ολική επαναφορά με 61-60 απέναντι στον Εθνικό Κοζάνης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με διαφορά 16 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (39-55), ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας η Μελίκη πέτυχε επιμέρους 22-5 στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε την πρόκριση για τη δεύτερη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας από το 1-1 τη ΜΕΝΤ.

Playoffs ανόδου:

ΚούΠα Κιλκίς-Όλυμπος Ελευθερίου Κορδελιού 98-73 (3-2)

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ 98-73
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Τοπαλίδης
Δεκάλεπτα: 27-20, 52-40, 72-56, 98-73
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεογιάννης Φ., Παπαδόπουλος Σ. 12 (2), Ημερίδης 8, Ποζίδης 2, Παπαδόπουλος Ν., Πιπερτζής 5 (1), Θεοδωράκος 11 (3), Θεογιάννης Β. 8, Ακριτίδης 8, Παπαδόπουλος Ι. 2, Μανούσος 42 (2).
Όλυμπος (Παπαδούλης): Γκιφόπουλος 4, Κοκονέση, Ταβλαρίδης, Πυδαράκης, Μαυρίδης 8, Μυλωνίδης 22, Κιόσια 11,  Γιαννουζάκος 3, Νετζήπογλου 2, Χαλάτσης 14 (1), Μπάρδας 9 (1).

Play out:

Μελίκη-Εθνικός Κοζάνης 61-60 (3-2)

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 61-60
Διαιτητές: Κοντογιάννης-Καντερές
Δεκάλεπτα: 10-24, 25-41, 39-55, 61-60
ΓΑΣ Μελίκης (Τοπούζης): Κυριακού 2, Ματράκας, Ντόβας, Στάκταρης, Ντινάκης 12, Στοϊτσης 23(2), Σαχμπατιάν 2, Ιωάννου 2, Μούμογλου 6, Πάντσιος 14(2).
Εθνικός Κοζάνης (Τζιλίνης): Μπίγγας 6(2), Ματούλας 1, Κάτανος, Σούπουρας 6(2), Τσολάκης 7(1), Γιαμούζης 13, Καπένης 11, Τοπάλλι 16(3).

Τα ζευγάρια της δεύτερης φάσης:

Playoffs ανόδου:

Αρετσού Καλαμαριάς-ΚούΠα Κιλκίς (2-0)

Play out:

ΜΕΝΤ-Μελίκη (1-1)
Καστοριά-Πιερικός Αρχέλαος (2-0)

6ος όμιλος

Η Ασπίδα Ξάνθης ολοκλήρωσε το δικό της έπος και με το 77-66 επί του Απόλλωνα πήρε τρίτη σερί νίκη και πρόκριση στη δεύτερη φάση των play out για τον 6ο όμιλο. Οι Ακρίτες εξαργύρωσαν την ανωτερότητά τους σε όλη τη σειρά, ανέτρεψαν το 0-2 εις βάρος τους, με τη δουλειά να έχει γίνει στην Καλαμαριά ουσιαστικά, και πλέον θα βρουν μπροστά τους το Ανατόλια.

Ο ΚΑΟΧ, από τη δική του πλευρά, προκαλεί τη Γαλάτιστα, μετά το 78-77 απέναντι στην Ελπίδα Αμπελοκήπων. Δύο μόλις μέρες μετά την νίκη της Ελπίδας και την ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να έχουν την ψυχολογία και προηγήθηκαν με 53-62 στην τρίτη περίοδο, όμως η ομάδα της Χαλκιδικής έκανε την ανατροπή στο τέλος και πέρασε επίσης στη δεύτερη φάση.

Play out:

Ασπίδα Ξάνθης-Απόλλων Καλαμαριάς 77-66 (3-2)
ΚΑΟΧ-Ελπίδα Αμπελοκήπων 78-77 (3-2)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 77-66
Διαιτητές: Νέδογλου-Καντζουρίδης
Δεκάλεπτα: 19-17, 43-31, 60-49, 77-66
Ασπίδα Ξάνθης (Δώδος): Σαββουλίδης 14(2), Αγγελόπουλος 20, Παπαϊωάννου 2, Στουρνάρας 4(1), Παπανικολάου 3, Διαμαντής, Παυλάκης 10(2), Μπουραζάνης 2, Παναγιωτόπουλος, Κάλφας, Ρούμογλου, Πιεβάλιτσα 22(2).
Απόλλων Καλαμαριάς (Πολυμένης): Γκαντίδης 16(3), Βούκα 10(1), Πολυμένης 8, Πασσαρής 5(1), Γκαντίδης Μ. 11, Παπαδόπουλος 8, Μακούλης 3, Πανούδης, Τσίγκας 4.

Τα ζευγάρια της δεύτερης φάσης:

Playoffs ανόδου:

ΚΑΟΔ-ΓΑΣ Κομοτηνή (1-1)

Play out:

Ανατόλια-Ασπίδα Ξάνθης (1-1)
ΑΟ Γαλάτιστας-ΚΑΟΧ (1-1)



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ