31.5 C
Athens
Κυριακή, 14 Ιουλίου, 2024

Γ’ Εθνική (Βορράς – 22η αγ.): Πήρε την πρωτιά στο επεισοδιακό ματς της Άμφισσας ο Αλμυρός, ανατροπή τετράδας για τα Βασιλικά

Η τελευταία αγωνιστική στο Βορρά της Γ' Εθνικής εξελίχθηκε... επεισοδιακά, με τον Αλμυρό να περνά «δια πυρός και σιδήρου» σε ένα ματς που τελείωσε μετά από τρεις ώρες στην Άμφισσα λόγω συμπλοκής οπαδών, παίρνοντας έτσι την κορυφή στον 4ο όμιλο και τα Βασιλικά πέτυχαν την ανατροπή, μπαίνοντας στην πρώτη τετράδα στον 6ο όμιλο.

Ο Βορράς της Γ' Εθνικής είχε πολλά να μας προσφέρει και στην τελευταία αγωνιστική. Στον 4ο όμιλο, ο Αλμυρός κατάφερε μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι στην Άμφισσα, που διεκόπη προσωρινά λόγω συμπλοκής οπαδών, με τους γηπεδούχους να έχουν παράπονο τόσο από τους φιλοξενούμενους όσο και από τη διαιτησία, να πάρει το «διπλό» και να «ακυρώσει» τον περίπατο των Τρικάλων στο Καναλάκι, παίρνοντας την πρώτη θέση. Οι Σοφάδες και οι Τιτάνες Παλαμά δεν είχαν πρόβλημα να συμπληρώσουν την πρώτη τετράδα, παρά την πίεση που έβαλε το IBC, με την Ανόρθωση Βόλου να παίρνει πολύτιμη νίκη και διαφορά για το πλεονέκτημα έδρας έναντι της Παραμυθιάς.

Στον 5ο όμιλο, η πρωτοπόρος Αρετσού εμφανίστηκε αδιάφορη στην Αλεξάνδρεια και ο Άθλος κέρδισε τη 10η θέση, που όμως τον έριξε πάνω στον υπερισχύοντα Πιερικό Αρχέλαο, ο οποίος παράλληλα έριξε τη Μελίκη στον Εθνικό Κοζάνης, απέναντι στον οποίο έχει... βουνό να ανέβει παρά το πλεονέκτημα έδρας. Ο Ιωνικός Ιωνίας εξασφάλισε την τετράδα στο ντέρμπι με τον Όλυμπο, αλλά η τελική διαφορά ευνόησε την ΚούΠα Κιλκίς που βγήκε... ξεκούραστα δεύτερη, με τη ΜΕΝΤ να παίρνει την πέμτπη θέση έναντι της Καστοριάς και τον Εθνικό Κοζάνης να ελπίζει βάσιμα σε μια μεγάλη ανατροπή, μετά και το θρίαμβο επί του ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας, αφού μπορεί να έχει μειονέκτημα έδρας, ωστόσο είναι μπροστά με 0-2 απέναντι στη Μελίκη.

Στον 6ο όμιλο, η μεγάλη ανατροπή έγινε από τα Βασιλικά, που πέρασαν από την Καλαμαριά, είδαν παράλληλα τον ΓΑΣ Κομοτηνή να «σκορπίζει» το Ανατόλια και τα Γαλάτιστα να χάνουν στο τέλος από τον βαθμολογικά αδιάφορο ΚΑΟΧ, με αποτέλεσμα να πάρουν θέση στην πρώτη τετράδα, αντιμετωπίζοντας στα playoffs ανόδου τον ΚΑΟΔ, ο οποίος είχε εύκολο έργο με την Ελπίδα Αμπελοκήπων, ενώ η Ασπίδα Ξάνθης μπορεί να πήρε άνετα το τοπικό ντέρμπι με τον Αρίωνα, αλλά ξεκινά με «Γολγοθά» έναντι του Απόλλωνα με 0-2 στο πλεονέκτημα έδρας της.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Αχέρων Καναλακίου-ΑΟ Τρίκαλα 51-94
Τιτάνες Παλαμά-Αμπελώνας 87-70
Ανόρθωση Βόλου-Παραμυθιά 77-60
Αμφισσα-Αλμυρός 81-84
Νίκαια Λάρισας-ΣΚ Ιωάννινα 0-20 (α.α.)
Σοφάδες-Αγριά 68-60

Τα φύλλα αγώνα:

ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ-ΑΓΡΙΑ 68-60
Διαιτητές: Πράττος-Γιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 19-22, 34-32, 55-47, 68-60
Σοφάδες (Παπαδόπουλος-Ρίζος): Παππάς 12(1), Παπαϊωάννου 10, Αναγνωστόπουλος 4, Ζωιτσάκος 6(1), Κακλαμάνος 18(3), Θέος 15, Δίκαρος 3.
Αγριά (Στρατίκης): Καραμανλής, Ρώσσιος 4, Ντάκης 7(1), Καραμανλής 6(2), Καραμήτσος 5(1), Αμπάρης 10(2), Σαλεπτσής 3(1), Χατζόπουλος 7(1), Φύκας 18(2).

ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ-ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ 51-94
Διαιτητές: Διαμαντής-Θώμος
Δεκάλεπτα: 7-29, 21-53, 43-67, 51-94
Αχέρων Καναλακίου (Βαβετσης): Φούντας 1, Τάτσης, Σταύρου, Ζεκιριέ 14(2), Κασκάνης 8(2), Βασιλειάδης, Χρήστου, Κολιούσης, Κακιούζης 10(2), Πάνου 18.
ΑΟ Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Φρύδας 2, Λεπενιώτης 11, Γκαντιάς 17(2), Αργύρης 14(1), Αρκούδας 7, Σούλκο 12, Τζιαννής 2, Κολότσιος 12(4), Τζόελ Ταμ 8(1), Αγγελακόπουλος 9.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ-ΚΑΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ 77-60
Διαιτητές: Σελεβός, Ηλιόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-15, 36-29, 54-46, 77-60
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγιώργος 9(1), Γκοντόπουλος 15(2), Ζησόπουλος 2, Μπόγδανος 28(4), Τσιακλάγκανος 7(1), Στατούρος, Σιμάκης 8, Σκαμάγκας 6(2), Παρασκευάς 2.
Παραμυθιά (Τσιρώνης): Χάιδος 15(2), Ματσάγγας 3(1), Κρικώνης 6, Τάχιας Α., Μάλλιος 5(1), Σωτηρίου 17(1), Κατσίβελος 1, Βάτσιος 3(1), Κρίπσι 10.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ 87-70
Διαιτητές: Κωνής, Ντόντης
Δεκάλεπτα: 18-21, 45-30, 61-47, 87-70
Τιτάνες (Βαρδακούλης, Φλώρος): Τσούμας  Γ., Τσούμας Σ. 19(2) Μάνος 12(2), Σαριμπαλίδης 14(4), Σφακιανός 4, Λάιος, Φαλιάκης Σ., Λόλας 14, Χασιώτης 4, Αντώνιου 12(1), Αρχοντούλης, Μπουσκολίτης 8.
Αμπελώνας (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 1, Καραδήμας 4, Τεκούσης, Κονδυλόπουλος 9(1), Φιλιππόπουλος 16,  Γκιουλέκας 23(2), Παλάσκας 6(2), Καραγιάννης 9(1), Βλησαρούλης 2, Γιώτης.

Βαθμολογία (ΤΕΛΙΚΗ):

Βαθμολογία (σε 21 αγώνες):

1) Αλμυρός 40 (18-4)
2) ΑΟ Τρίκαλα 40 (18-4)
3) Σοφάδες 39 (17-5)
4) Τιτάνες Παλαμά 39 (17-5)
————————————————-
5) ΣΚ Ιωάννινα 38 (16-6)
6) Ανόρθωση Βόλου 32 (10-12)
7) Παραμυθιά 32 (10-12)     
8) Αμπελώνας 31 (9-13)
9) Άμφισσα  30 (8-14)     
10) Αγριά 28 (6-16)
11) Αχέρων Καναλακίου 24 (2-20)
12) Νίκαια Λάρισας 13 (1-11-10 μηδ.)      

(*) Η Νίκαια Λάρισας έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα

1) Στα play offs συμμετέχουν οι τέσσερις 1οι κάθε ομίλου. Στη Β΄ Εθνική ανέρχονται συνολικά έξι Σωματεία, οι νικητές της Γ΄ Φάσης των play offs.

2) Στα play out συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 5 έως 12 της βαθμολογικής κατάταξης του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου. Στον 5ο όμιλο η ομάδα που θα καταταγεί στην 5η θέση μετά τη λήξη της Α΄ Φάσης του πρωταθλήματος θα περάσει στην Γ΄ Φάση άνευ αγώνα. Οι τέσσερις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου, οι τρεις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 5ου ομίλου και οι δύο ηττημένοι από τη Γ΄ Φάση των play out του κάθε ομίλου, σύνολο 35 Σωματεία, υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα όπου ανήκουν.

Τα ζευγάρια των playoffs ανόδου:

Αλμυρός-Τιτάνες Παλαμά (1-1)
Τρίκαλα-Σοφάδες (1-1)

Τα ζευγάρια των play out:

IBC (Πρόκριση άνευ αγώνα)
Ανόρθωση Βόλου-Αχέρων Καναλακίου (2-0)
Παραμυθιά-Αγριά (2-0)
Αμπελώνας-Άμφισσα (1-1)

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Αθλος Αλεξάνδρειας-ΑΟ Αρετσού 78-62
Ιωνικός Ιωνίας-Ολυμπος Ελευθερίου Κορδελιού 56-52
Πιερικός Αρχέλαος-ΓΑΣ Μελίκης 89-82
ΜΕΝΤ-ΑΣ Καστοριάς 62-58
Εθνικός Κοζάνης-ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας 75-57
Ρεπό: Κούπα Κιλκίς

Τα φύλλα αγώνα:

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ 56-52
Διαιτητές: Δέλλας-Κωνσταντινέλλης
Δεκάλεπτα: 14-14, 24-25, 34-44, 56-52
Ιωνικός (Χριστοφορίδης, Κουβάτσης): Σαρακατσάνος, Στόλης 7, Φόρογλου 15(1), Παναγιώτου 6, Ματενίδης, Αντωνιάδης 8(2), Διγενής, Βαϊράμης 2, Περιστεράκης 11(2), Ζωγράφος 5, Τολιόπουλος 2, Κοτζακιουλάφης.
Όλυμπος Κορδελιού (Παπαδούλης): Κεϊσίδης 2, Γκιφόπουλος, Ταυλαρίδης, Πυδαράκης 7, Μαυρίδης 10, Μυλωνίδης 6, Κιόσσια 9, Γιαννουζάκος 5(1), Χαλάτσης 7(1), Μπάρδας 3.

ΜΕΝΤ-ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 62-58
Διαιτητές: Ντούρας-Ισιγώνης
Δεκάλεπτα: 12-15, 33-29, 49-47, 62-58
ΜΕΝΤ (Τσούρμας): Περγαμηνέλης, Ψευτογκάς 15(5), Μιχαηλίδης 16, Τριανταφύλλου, Δημητρίου 8(1), Νεοχωρίτης, Παραπούρας 18(2), Κάσουρας 5, Καντάρκος, Μετρητίδης.
Καστοριά (Καραταγλίδης): Παπαμαργαρίτης 13(4), Χότζα 9, Δαραβίγκας 3(1), Μπέγος 18(2),. Δημητρόπουλος 3(1), Παπαδημητρίου, Τερσενίδης 8, Κορομπίλιας, Καλαιτζίδης, Παντελίδης 4.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ-ΠΑΟΚ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ 75-57
Διαιτητές: Αθανασιάδης Αθ.-Αναστασιάδης Γ.
Δεκάλεπτα: 21-15, 40-41, 53-50, 75-57
Εθνικός Κοζάνης (Τζιλίνης): Μπίγγας 6(2), Ματούλας 8(2), Κατάνος 3(1), Σούπουρας 19(5), Τσολάκης 4, Γιαμούζης 15(1), Καπένης 7, Γκουτζιομήτρος 2, Κυρούδης 2, Μακρίδης 7, Μπλιούμης 2
ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας (Δουβλέτης): Ζώγου 10(1), Γεωργαντάς, Ρέππας 7(1), Δήμου 7(1), Αθανασόπουλος, Φούφας, Παγανάς 10, Πανίδης 8(1), Ναϊπλής 3(1), Μαλιούρας 12, Ιωαννίδης, Μαχαιρίδης.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ 89-82
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Ράπτης
Δεκάλεπτα: 25-18, 47-39, 66-48, 89-82
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 19(3), Ζαφειρούδης 21(5), Γκογκίδης 8(2), Γαλανός, Ροδοστόγλου 26(2), Καπαγιαννίδης, Κοντσές 11, Τσιόγκας 4, Γεροστέριος, Κοκτσίδης.
Μελίκη (Τοπούζης): Πάντσιος 17(4), Στάκταρης 6, Ντινάκης 13(2), Μούμογλου 6, Τσανίδης 1, Στοϊτσης 6(1), Σαχπατιάν 29, Ιωάννου 4.

Βαθμολογία (ΤΕΛΙΚΗ):

1) ΑΟ Αρετσού 38 (18-2)
2) ΚουύΠα Κιλκίς 33 (13-7)
3) Όλυμπος Ελευθερίου Κορδελιού 33 (13-7)
4) Ιωνικός Ιωνίας 33 (13-7)     
————————————————-
5) ΜΕΝΤ 32 (12-8)
6) ΑΣ Καστοριάς 31 (11-9)
7) Πιερικός Αρχέλαος 28 (8-12)
8) ΓΑΣ Μελίκης 27 (7-13) 
9) Άθλος Αλεξάνδρειας 26 (6-14)
10) Εθνικός Κοζάνης 26 (6-14)
11) ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας 24 (4-16)   

1) Στα play offs συμμετέχουν οι τέσσερις 1οι κάθε ομίλου. Στη Β΄ Εθνική ανέρχονται συνολικά έξι Σωματεία, οι νικητές της Γ΄ Φάσης των play offs.

2) Στα play out συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 5 έως 12 της βαθμολογικής κατάταξης του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου. Στον 5ο όμιλο η ομάδα που θα καταταγεί στην 5η θέση μετά τη λήξη της Α΄ Φάσης του πρωταθλήματος θα περάσει στην Γ΄ Φάση άνευ αγώνα. Οι τέσσερις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου, οι τρεις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 5ου ομίλου και οι δύο ηττημένοι από τη Γ΄ Φάση των play out του κάθε ομίλου, σύνολο 35 Σωματεία, υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα όπου ανήκουν.

Τα ζευγάρια των playoffs ανόδου:

Αρετσού-Ιωνικός (1-1)
Κούπα Κιλκίς-Ολυμπος Ελευθερίου Κορδελιού (1-1)

Τα ζευγάρια των play out:

ΜΕΝΤ (Πρόκριση άνευ αγώνα)
ΑΣ Καστοριάς-ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας (1-1)
Πιερικός-Αθλος Αλεξάνδρειας (2-0)
ΓΑΣ Μελίκης-Εθνικός Κοζάνης (0-2)

6ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΑΣ Κομοτηνή-Ανατόλια 78-53
ΚΑΟ Δράμας-Ελπίδα Αμπελοκήπων 78-63
Αρίων Ξάνθης-Ασπίδα Ξάνθης 65-73
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Γαλάτιστα 69-61
Απόλλων Καλαμαριάς-Βασιλικά 57-66
Ρεπό: Ρούπελ Σιδηροκάστρου

Τα φύλλα αγώνα:

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ 78-53
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Θεοδωρίδης
Δεκάλεπτα: 14-18, 27-32, 53-44, 78-53
Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Μπίλιος 10(3), Ζότος,  Χωματάς 3(1), Περρής 21(2), Αβδάλας, Αρχιμανδρίτης 13, Κουτσοβασίλης 11(3), Παπανδρεόπουλος 9(1), Χριστοφορίδης, Χαλίλ 2, Μάντιτς 2, Ναλμπαντης 7(1).
Ανατόλια (Μυστιλιάδης): Καραγιαννάκης 7(1), Μητζαρίδης 3(1), Ριζόπουλος 5, Αζίζης 14(3), Καμπούρης, Βελισσαρίου 7(1), Τερζιδης, Ανδρικάκης 4(1), Καρνώτας 11, Ιατρίδης 2.

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ-ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 78-63
Διαιτητές: Νέδογλου-Καντζουρίδης
Δεκάλεπτα: 19-16, 38-30, 63-44, 78-63
ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης Ν.): Μαρκόπουλος, Σιταρίδης 4, Στυλίδης 13, Γαϊτανίδης 4, Γρηγοριάδης 9(2), Γρούδος 6, Μπέσσας 10(2), Παπαπασχάλης 2, Καβαργύρης 10(2), Βοϊβατόπουλος 8, Ραντοσάβλιεβιτς 12, Στεφανίδης
Ελπίδα Αμπελοκήπων (Σπασέγκος): Κουμπογιάνης 2, Λάτος 3, Καμπέρης 27(7), Μητρόπουλος 7(1), Μαλακόπουλος 9, Σαββίδης, Τζιβεριώτης 13, Γαλατσόπουλος, Παπαδόπουλος Χ. 2, Στεάι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΒΑΣΙΛΙΚΑ 57-66
Διαιτητές: Σιταρίδης-Κασούμης
Δεκάλεπτα: 18-12, 32-28, 49-48, 57-66
Απόλλων Καλαμαριάς (Πολυμένης-Μιχαηλίδης): Γκαντίδης Θ. 5(1), Καρυπίδης, Βούκα 12(2), Πολυμένης 8, Λαγός 5, Πάσσαρης, Γκαντίδης Μ., Λαδόπουλος 3, Λιλής 7(1), Μακούλης 8, Πανούδης 2, Τσίγκας 7(1).
Βασιλικά (Σίνος): Σκαρλής, Ζεκας, Ντισλής 8(2) , Παπαγεωργίου 9(2), Δεμίρογλου 4 , Τσιάμης 6(1), Πατίκας 8(1), Θάνο 4, Σύρος, Οικονόμου 17 Πασούδης 10, Κουτσμανής.

ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ-ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ 69-61
Διαιτητές: Παπαθανασίου Κ.-Κλεπουσνιώτου
Δεκάλεπτα: 17-23, 36-35, 55-53, 69-61
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Φιλοξενίδης 8(1), Σερέτης, Ράντονιτς 6, Σμυρλής 7(1), Ζωγράφος 8(1), Χαρταβέλας 8, Γκατζιούρας 2, Τύπος 16, Παναγιωτόπουλος 2, Γκιουζελίδης 8, Βέτσος 4.
Γαλάτιστα (Παπαδόπουλος): Αμπατζίδης, Μάρκου 6(1), Καλπαξίδης 2, Μυλωνάς 6(2), Καζλάρης, Δαρατζής, Κωνσταντάς 4, Νούκαρης 15(2), Κωστακίδης 24(4), Πιπιλιάρης 4.

Βαθμολογία (ΤΕΛΙΚΗ):

1) ΚΑΟ Δράμας 38 (18-2)
2) ΓΑΣ Κομοτηνή 36 (16-4)
3) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 33 (13-7)
4) Βασιλικά 33 (12-8)
————————————————-
5) Ανατόλια  32 (12-8)
6) Γαλάτιστα 32 (12-8)     
7) ΚΑΟ Χαλκιδικής 29 (9-11)
8) Ασπίδα Ξάνθης 27 (7-13)
9) Απόλλων Καλαμαριάς 26 (6-14)
10) Ελπίδα Αμπελοκήπων 25 (5-15)
11) Αρίων Ξάνθης 20 (0-20)

1) Στα play offs συμμετέχουν οι τέσσερις 1οι κάθε ομίλου. Στη Β΄ Εθνική ανέρχονται συνολικά έξι Σωματεία, οι νικητές της Γ΄ Φάσης των play offs.

2) Στα play out συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 5 έως 12 της βαθμολογικής κατάταξης του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου. Στον 5ο όμιλο η ομάδα που θα καταταγεί στην 5η θέση μετά τη λήξη της Α΄ Φάσης του πρωταθλήματος θα περάσει στην Γ΄ Φάση άνευ αγώνα. Οι τέσσερις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου, οι τρεις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 5ου ομίλου και οι δύο ηττημένοι από τη Γ΄ Φάση των play out του κάθε ομίλου, σύνολο 35 Σωματεία, υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα όπου ανήκουν.

Τα ζευγάρια των playoffs ανόδου:

ΚΑΟ Δράμας-Βασιλικά (2-0)
ΓΑΣ Κομοτηνή-Ρούπελ Σιδηροκάστρου (1-1)

Τα ζευγάρια των play out:

Ανατόλια (Πρόκριση άνευ αγώνα)
Γαλάτιστα-Αρίων Ξάνθης (2-0)
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ελπίδα Αμπελοκήπων (1-1)
Ασπίδα Ξάνθης-Απόλλων Καλαμαριάς (0-2)



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ