15.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Γ’ Εθνική (1ος – 4η Αγ.) : Πρώτη ιστορική νίκη της Καλαμάτας 1980

Η τυπικά γηπεδούχος Καλαμάτα 1980(1-3) με μεγάλα αποθέματα ενέργειας και όπλο την εξαιρετική της άμυνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπυ της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής επικρατώντας της Kαλαμάτας(3-1) με σκορ 59-47. Ως αποτέλεσμα πανηγύρισε την πρώτη της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα και την πρώτη σε επίπεδο εθνικών κατηγοριών επί του συλλόγου που μοιράζονται την ίδια έδρα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο(14-12,10'), στο δεύτερο όμως το συγκρότημα του Αλέξη Κορογώνα βρήκε καλό επιθετικό ρυθμό, κράτησε τον αντίπαλο χαμηλά και έκλεισε το ημίχρονο στο +14(36-22,20'). Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε χαμηλός στην τρίτη περίοδο με την Καλαμάτα 1980 να επωφελείται διατηρώντας διψήφιο προβάδισμα(44-34,30').

Η Καλαμάτα, η οποία παρουσιάστηκε εξουθενωμένη από την νικηφόρα αναμέτρηση που προηγήθηκε κόντρα στον Δίωνα  δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στα εναπομείναντα λεπτά και το αήττητο σερί της έλαβε τέλος στους 3 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα:14-12,36-22,44-34,59-47

Καλαμάτα 1980(Κορογώνας): Μπαλόπουλος 10(1), Χρονόπουλος 15(1), Καρούτας, Τσικούρης 2, Παυλόπουλος Χ. 10(1), Μουργής 2, Ανδριανόπουλος, Κομπότης 2, Σκοπέτος 10(1), Βούλγαρης 8

Καλαμάτα(Νώντας): Χατζηαγγέλου, Οικονομίδης 5, Διαμαντόπουλος 2, Παπαντωνίου 14, Τσουλέας 2, Περρωτής 8, Καλογερόπουλος, Μανωλάκης, Μπάκας 9, Καραβάνας 7(2)

12.ΕΑ Προμηθέας 2014 3 (0-3)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Β' Εθνική

**Οι ομάδες από τις θέσεις 5-12 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, τα οποία θα έχουν δύο φάσεις. Από τις οκτώ ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία μόλις δυο, δηλαδή αυτές που θα επικρατήσουν και στις δύο φάσεις..

*** Η Σ.Κ Καλαμάτα και η Καλαμάτα 1980 έχουν αγωνιστεί σε ένα περισσότερο παιχνίδι