25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Γ’ Εθνική (1ος – 2η Αγ.) : Διπλασίασαν τις νίκες τους Δίων, Νήαρ, Καλαμάτα και ΚΑΟΚ

Ο Δίωνας Κυπαρισσίου πήρε εντός έδρας νίκη με σκορ 69-65 κόντρα στον Γλάυκο συνεχίζοντας με τον ιδανικό τρόπο μετά τη μεγάλη επικράτηση του επί της ΚΑΠ στην πρεμιέρα. Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπυ με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα με τους γηπεδούχους να κρατάνε χαμηλά τους Πατρινούς στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στο 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα της Γ Εθνικής.

Αήττητη παρέμεινε και η Καλαμάτα, η οποία απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Ερμιονίδας, με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε τρίποντο ισοφάρισης λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης. Στο Άστρος, η ΚΑΟ Κορίνθου πάτησε γκάζι στα τελευταία λεπτά επικρατώντας με 79-66 του Πήγασου, ενώ στην Πάτρα η Γαλήνη σκόραρε μόλις 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και αναμενόμενα γνώρισε την ήττα από τον Νήαρ με σκορ 73-53. Τέλος, η ΚΑΠ απέσπασε το ροζ φύλλο αγώνα στην έδρα της Καλαμάτας 1980, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά.