25.6 C
Athens
Δευτέρα, 15 Απριλίου, 2024

Γ’ Εθνική (1ος – 20η Αγ.) : Νικητής στον επαναληπτικό ο Γλαύκος/Έσπερος

Ολοκληρώθηκε εν τέλει η 20η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με την επαναληπτική αναμέτρηση ανάμεσα σε Γλαύκο/Εσπερο και Καλαμάτα στο κλειστό της «Αποθήκης».

Αυτή τη φορά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που επικράτησαν με 57-43 , με αποτέλεσμα να κάνουν το 2-0 απέναντι στη Μεσσηνιακή ομάδα, κα να πιάσουν την 6η θέση.

Θυμίζουμε ότι ο αγώνας επαναλήφθηκε καθώς το καλάθι του Διαμαντόπουλου της Καλαμάτας, με το οποίο είχε διαμορφωθεί το 56-60, θεωρήθηκε εκτός χρόνου.

ΑΕ Γλαύκου-Εσπέρου ΑΟΠΑ Πάτρας-ΣΚ Καλαμάτας 57-43

Δεκάλεπτα: 9-13, 30-26, 43-39, 57-43

Διαιτητές: Τηγάνης, Τεφτίκης

Γλαύκος-Εσπέρου (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 4, Σερέτης 10, Σταθόπουλος 2, Ροκανάς 4, Πανόπουλος 9(1), Γκουντουβάς, Καραγγελής 7(1), Αγγελόπουλος 2, Αργυρόπουλος 6, Μπόγρης 3, Κρέμιτς 10.

ΣΚ Καλαμάτα (Νώντας): Μαργέλης, Οικονομίδης 3, Καραβανάς 4, Διαμαντόπουλος 3, Παπαντωνίου 6,  Μπαλής 9(1), Μανωλάκης 2, Μπάκας 14, Περρωτής 2, Καλογερόπουλος.

Διαβάστε ΕΔΩ τι συνέβη στα προηγούμενα παιχνίδια της αγωνιστικής

Γ’ Εθνική
1ος όμιλος
20η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΚΑΠ-ΑΟ Νήαρ Ηστ 80-71    
ΑΕ Γλαύκου Έσπερου-ΣΚ Καλαμάτα 57-43
ΑΟ Καλαμάτα 1980-ΑΟ Πήγασος Θυρέας  62-52       
Παναχαϊκή ΓΕ-ΑΟ Αχαΐας «Η Γαλήνη» 77-68 
ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμων-ΑΟ Ερμιονίδας 82-72         
ΕΑ Προμηθέας 2014-ΓΑΕΤ Δίων Ο Κυπαρισσεύς 80-77 (67-67 κ.αγ)

Βαθμολογία (σε 21 αγώνες):

1 ΑΟ Νήαρ Ηστ 38 (17-4)
2 ΚΑΠ 38 (17-4)
3. ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμων 36 (15-6)
4. ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς 36 (15-6)
----------------------------------------------------
5. Παναχαϊκή ΓΕ 35 (14-7)
6. ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου 32 (11-10)
7. ΣΚ Καλαμάτα 31 (10-11)
8. ΑΟ Καλαμάτα 1980 31 (10-11)
9. ΕΑ Προμηθέας 2014 29 (8-13)
10. ΑΟ Ερμιονίδας 25 (4-17)
11. AO Αχαΐας «Η Γαλήνη» 24 (3-18)
12. ΑΟ Πήγασος Θυρέας 23 (2-19)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Β' Εθνική
**Οι ομάδες από τις θέσεις 5-12 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, τα οποία θα έχουν δύο φάσεις. Από τις οκτώ ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία μόλις δυο, δηλαδή αυτές που θα επικρατήσουν και στις δύο φάσεις

Επόμενη αγωνιστική (22η, 2/4)

ΣΚ Καλαμάτα-ΑΟ Νήαρ Ηστ      
ΕΑ Προμηθέας 2014-ΑΟ Πήγασος Θυρέας          
ΑΕ Γλαύκου Έσπερου-ΑΟ Αχαΐας «Η Γαλήνη»  
ΚΑΠ-ΑΟ Ερμιονίδας      
Παναχαϊκή ΓΕ-ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς            
ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμων-ΑΟ Καλαμάτα 1980

photo : Δημήτρης Τρασάνης



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ