31 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Γ’ Εθνική (1ος – 20η Αγ.) : Η Αγία τη νίκη, ο Γιανναλέτσος διατήρησε την πρωτιά της Νήαρ

Από όλα είχε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής στο κατάμεστο «Κοντόπευκο» ανάμεσα σε Αγία Παρασκευή και Νήαρ Ήστ, με το αποτέλεσμα να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς αναφορικά με την πρώτη θέση, δυο στροφές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Νίκου Χατζηπανηγύρη (αποβλήθηκε λίγο πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας) κατάφερε με μια αντεπίθεση στο τελευταίο λεπτό να φτάσει και στο +13 (80-69) στα 11’’ πριν το τέλος, με τον Γιαννέλτσο με 2/2 βολές στα 3’’ να μειώνει στο τελικό 80-71, με τη Νηαρ Ήστ να κρατάει το +11 (95-84) από τον πρώτο γύρο στη Καισαριανή.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας καλύτερη επίθεση με +29 πόντους και αν οι δυο ομάδες κάνουν το 2/2 μπορούν να κρατήσουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, με την Νήαρ να ξεκινάει καλύτερο (0-9, 5-17, 8-17 10’) για να επιστρέψει η ΚΑΠ και να προσπεράσει με 26-25. Με γκολ-φάουλ του Κουπίδη στο 19’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +8 (28-36), για να κλείσει το ημίχρονο με 33-38.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στο 45-40, για να μειώσει η Νήαρ σε 70-67 στο 1’30’’. Ο Παππάς με τρίποντο έγραψε το 73-67, με το σκορ να φτάνει στο 80-69 με τους ηττημένους ωστόσο να διαμαρτύρονται ότι προστέθηκε ένα καλάθι παραπάνω με το 76 να γίνεται 78.

Μετά από συμφωνία των δυο ομάδων το τελικό σκορ εν τέλει είναι το 80-71, με αποτέλεσμα η Νήαρ Ήστ να έχει υπέρ της τη διαφορά!

Αγία Παρασκευή – Νήαρ Ήστ 80-71

Δεκάλεπτα: 8-17, 33-38, 57-52, 80-71

Διαιτητές: Ζιώγας-Κουτίβης

Αγία Παρασκευή (Χατζηπανηγύρης): Φωτητζόγλου 10 (1), Παπανικολόπουλος 11, Αγόρης 12 (3), Λιμαντζάκης 15 (3), Παπαπέτρος 5 (1), Πρόφκα 9, Παπαθανασίου, Παππά 18 (4), Παρασκευόπουλος.

Νήαρ Ήστ (Καραμπάς): Μπάρμπας, Τσέλιος 8 (1), Καραμίντζος 9, Τηλιόπουλος, Κουπίδης 23 (2), Οικονόμου 7 (1), Νικολαΐδης 3 (1), Δημητρίου 6, Αγγελόπουλος 5 (1), Γιανναλέτσος 3, Καψάλης 5 (1), Φουστέρης 2.

ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμων-ΑΟ Ερμιονίδας 82-72
ΕΑ Προμηθέας 2014-ΓΑΕΤ Δίων Ο Κυπαρισσεύς 80-77 (67-67 κ.αγ)

12. ΑΟ Πήγασος Θυρέας 22 (2-18)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Β' Εθνική
**Οι ομάδες από τις θέσεις 5-12 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, τα οποία θα έχουν δύο φάσεις. Από τις οκτώ ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία μόλις δυο, δηλαδή αυτές που θα επικρατήσουν και στις δύο φάσεις