21.3 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

FMP-Περιστέρι 70-58: Δεν “εμφανίστηκε” ποτέ στο παρκέ (pics+vids)

Παίρνοντας βαθμό πολύ κάτω απ' τη βάση στην εμφάνισή του, το Περιστέρι «προδόθηκε» απ' την επίθεσή του και γνώρισε μια δίκαιη ήττα (58-70) από την FMP, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Basketball Champions League, κάνοντας πρεμιέρα με το αριστερό στη φετινή διοργάνωση.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες με τη συμπλήρωση των πρώτων τριών αγωνιστικών λεπτών βρισκόντουσαν στην απόλυτη ισορροπία (4-4), έχοντας 4/10 σουτ (2/6-2/4) και 5 λάθη συνολικά (3-2). Δεν άλλαξε κατά πολύ η εικόνα του αγώνα στα υπόλοιπα 7 λεπτά του δεκαλέπτου, καθώς οι δύο «μονομάχοι» συνέχισαν να είναι άστοχες εντός πεδιάς και να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Εν τέλει, η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 18-14, με την FMP να παίρνει 8 πόντους από λάθη του Περιστερίου (4 εκείνο) και 4 πόντους από δεύτερη ευκαιρία, έναντι 0 των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα για αρκετή ώρα, έχοντας πάρει διαφορά 7 πόντων στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου (23-16). Το Περιστέρι αδυνατούσε να μείνει κοντά στο σκορ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Σέρβοι να πάνε στα αποδυτήρια στο +10 και στο 32-22, σε ένα ημίχρονο που αδιαμφησβήτητα η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν έπαιξε το μπάσκετ που μπορεί. Χαρακτηριστικό αυτού τα 9/26 (34.6%) σουτ εντός παιδιάς και το 1/13 (7.7%) πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 κι ενώ μόνο ο Κάρμπερι (9 πόντοι, 4/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο) «διασώθηκε» σε αυτά τα 20 λεπτά.

Και στην 3η περίοδο τα πράγματα έμειναν ίδια. Το Περιστέρι ξεκίνησε με 0/6 σουτ και 2 λάθη στο πρώτο τετράλεπτο, με την FMP, παρ’ ότι ήταν και εκείνη άστοχη, να συνεχίζει να νιώθει άνετα και να φτάνει στο 37-22 με 5 πόντους απ’ τον Στογιάνοβιτς. Τελικά, ο Κόφεϊ ήταν αυτός που «έσπασε το ρόδι» για την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη (37-24), όμως συνέχεια δεν υπήρχε και οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +17 (41-24). Στο τελευταίο δίλεπτο φάνηκε ότι η ελληνική ομάδα είχε «σφυγμό», καθώς, με τον Σι Τζέι Χάρις να μπαίνει στην εξίσωση, κατάφερε να μειώσει σε 43-32, όμως μέσα σε δύο επιθέσεις της FMP κατάφερε να «πετάξει στα σκουπίδια» ό,τι έκανε πριν, τελειώνοντας το δεκάλεπτο στο 49-32.

Η 4η περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται ξανά με 16 (53-37) στο 32:30’, όμως το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη προσπάθησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια, μειώνοντας σε 55-45, έχοντας 6 λεπτά μπροστά του για την ανατροπή. Το time-out που κάλεσε ο Σάσα Νικίτοβιτς σε αυτό το σημείο ήταν καθοριστικό, αφού ακολούθησε ένα επί μέρους 8-2, που «εκτόξευσε» τη διαφορά και πάλι στους 16 (63-47). Τα τελευταία τέσσερα λεπτά, λοιπόν, μετατράπηκαν σε διαδικαστικού χαρακτήρα, με την FMP να παίρνει τη νίκη με 70-58 και το Περιστέρι να ξεκινάει σίγουρα με μια εμφάνιση την οποία θα ήθελε να ξεχάσει γρήγορα, αλλά και να αποτελέσει μάθημα για τη συνέχεια.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ισορροπημένα τα πράγματα όσον αφορά τα σουτ εντός πεδιάς, καθώς αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες (23/59 έναντι 19/53), ωστόσο η μεγάλη διαφορά ήταν ο τομέας των ασίστ, εκεί όπου η FMP «μοίρασε» 15 τελικές πάσες, έναντι μόλις 8 του Περιστερίου.