23.1 C

Φινλανδία-Τσεχία 98-88: Ο “καυτός” Μάρκανεν την στέλνει στους “16”!(vids,pics)

Στην πιο κρίσιμη φάση του τουρνουά η Φινλανδία έκανε την καλύτερή της εμφάνιση μέχρι στιγμής στο τουρνουά και νίκησε με 98-88, την οικοδέσποινα του 4ου ομίλου Τσεχία. Πλέον, οι Φινλανδοί πρέπει απλά να νικήσουν την ανίσχυρη Ολλανδία (8/9, 15:00) ώστε να περάσουν στην επόμενη φάση. Στον αντίποδα, οι Τσέχοι θέλουν ήττα του Ισραήλ σήμερα το βράδυ (6/9, 22:00) από την Σερβία και νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι με το Ισραήλ την Πέμπτη (8/9, 18:30). Ο Λάουρι Μάρκανεν και πάλι ήταν φοβερός, καθώς σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 34 πόντους (9/20 σουτ εντός πεδιάς) και 10 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Σάσου Σαλίν με άλλους 23 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με φανταστικά ποσοστά έξω από τα 6.75 (47%) γεγονός που τους οδήγησε στη νίκη. Οι Χρούμπαν και Βέσελι ξεχώρισαν για τους Τσέχους με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Λάσι Τούοβι, με το οποίο μπήκαν οι βάσεις για την επικράτηση. Ο φωτεινός πίνακας με το τέλος του δεκαλέπτου έγραφε 29-18 με τους Φινλανδούς να έχουν νωρίς διψήφια διαφορά.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και με τον Χρούμπαν να εκμεταλλεύεται την οργάνωση του Σατοράνσκι, άρχισαν να μειώνουν σταδιακά. Σε αυτό συνέβαλλε ένα φανταστικό σερί 12-1 στο τέλος του το δεκαλέπτου. Αυτό τους έφερε στο -6 (51-45)  μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι της νίκης.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν καταδικαστικό όμως για την ομάδα του Ρόνεν Γίνγκσμπουργκ. Ο Μάρκανεν πήρε "φωτιά", η άμυνα της Τσεχία δεν μπορούσε να τον αντιμετωπίσει και η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει επικίνδυνα. Στο (18') είχε φτάσει στο +18 με την τρίτη περίοδο να λήγει 72-59.

Από εκεί και πέρα προσπάθησαν να φτάσουν κοντά, όμως η άμυνά τους δεν τους επ΄τερψε να παλέψουν για κάτι καλύτερο. Αναμφίβολα και ο κακός ρυθμός στην επίθεση του Τόμας Σατοράνσκι (μόλις 2 πόντοι) δεν βοήθησε, με αποτέλεσμα οι Φινλανδοί να κάνουν απλά "συντήρηση" και εν τέλει να φτάνουν στη νίκη.