22.3 C
Πέμπτη, 4 Ιουλίου, 2024

Φινλανδία-Μπαχάμες 85-96: Λαχτάρησε… αλλά οι NBAers «καθάρισαν» (vids+pics)

Οι Μπαχάμες μπήκαν με το δεξί στο Προολυμπιακό Τουρνουά της Ισπανίας, επικρατώντας της Φινλανδίας με 96-85, παρότι στο φινάλε κινδύνευσε από τους Σκανδιναβούς, με τους NBAers να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκης.

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι Μπαχάμες στο Προολυμπιακό Τουρνουά, που διεξάγεται στην Ισπανία, καταβάλλοντας με 96-85 την Φινλανδία, αν και στο τέλος το παιχνίδι αποκτούσε στοιχεία «θρίλερ».

Οι Σκανδιναβοί ήταν, μάλιστα, εκείνοι που ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν στην ανάπαυλα με 54-47, όμως με την τριάδα των Έιτον, Χιλντ και Έντζκομπ να παίρνει μπρος, οι Μπαχάμες πέρασαν μπροστά και πήραν τον έλεγχο με διψήφιο προβάδισμα στα 3.5 λεπτά για τη λήξη (76-86). Η Φινλανδία έκανε την ύστατη προσπάθεια αντεπίθεσης και μείωσε σε 85-88 με ενάμιση λεπτό για την εκπνοή, όμως ένα 0-8 για τους τυπικά φιλοξενούμενους εκεί τελείωσε το ματς, με τον Γκόρντον επίσης να προστίθεται στην «εξίσωση».

Ο Μπάντι Χιλντ ήταν εξαιρετικός για τους νικητές με 24 πόντους και έξι ριμπάουντ, ενώ στην άλλη πλευρά οι Γιαντούνεν και Μαξούνι είχαν από 20 πόντους.