18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Φινλανδία-Κροατία 94-86: Ραψωδία του Μάρκανεν, στα προημιτελικά η Φινλανδία (vids)

Η Φινλανδία του εκπληκτικού Λάουρι Μάρκανεν θριάμβευσε με 94-86 επί της Κροατίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Ο σούπερ σταρ των Γιούτα Τζαζ έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των αντιπάλων και σταμάτησε στους 43 πόντους με 17/23 δίποντα! Από την άλλη οι 23 πόντοι του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να αλλάξουν τη μοίρα της ομάδας του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς.

Πλέον οι Φινλανδοί που προκρίθηκαν στα προημιτελικά για πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία τους, θα αντιμετωπίσουν την προσεχή Τρίτη (13/9) στους «8» την Ισπανία.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εντυπωσιακό για τη Φινλανδία η οποία προηγήθηκε νωρίς με 18-10 κι έδειξε ότι δεν υπήρχε περίπτωση να παραδοθεί αμαχητί. Παρ' όλα αυτά οι Κροάτες αντέδρασαν και «σφίγγοντας» τη άμυνά τους προσπέρασαν 21-20 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η «μάχη» συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς προσπάθησε να «χτίσει» κάποια σημαντική διαφορά, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει και μάλιστα οι τελευταίοι ήταν εκείνοι που πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 45-42.

Και στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι ήταν για γερά νεύρα και καμία ομάδα δεν μπορούσε να δημιουργήσει ένα μεγάλο σερί που θα της έδινε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν διαρκώς στο προβάδισμα και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 67-65 με καλάθι του Μάρκανεν στην εκπνοή.

Όλα έδειχναν ότι το ματς θα κρινόταν στο φινάλε όμως από το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Μάρκανεν ήταν ασταμάτητος και οι Φινλανδοί είχαν συνεχώς το προβάδισμα. Μάλιστα στο 37' ένα τρίποντο του Σαλίν ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (85-77) και πλέον οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν το ακλόνητο φαβορί. Τίποτα δεν άλλαξε στον χρόνο που απέμενε και το τελικό 94-86 βρήκε θριαμβεύτρια τη Φινλανδία.