21.5 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Φινλανδία-Ισραήλ 79-73: Μάρκανεν “λαμπρός” την οδηγεί (pics,vids)

Ο Λάουρι Μάρκανεν, έκανε σχεδόν τα πάντα και όταν οι Ισραηλινοί επέστρεψαν στην αναμέτρηση, ήταν αυτός που έδωσε τις απαραίτητες λύσεις, οδηγώντας τη Φινλανδία στη νίκη με 79-73 απέναντι στο Ισραήλ. Ο Φινλανδός φόργουορντ-σέντερ σημείωσε 28 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, σε μία αναμέτρηση που οι γηπεδούχοι φαινόταν να ελέγχουν, όταν έφτασαν στο +13. Όμως, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν μείωσαν στον πόντο (1:30') πριν το τέλος, όμως δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά και να κλέψουν τη νίκη στη κατάμεστη Nokia Arena. Πλέον η Φινλανδία βρίσκεται με το ένα πόδι στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 23' καθώς έφτασαν τις 6 νίκες (6-1 ρεκόρ), ενώ στον αντίποδα δυσκολεύει αρκετά η υπόθεση πρόκριση για το Ισραήλ, το οποίο έφτασε στο 3-4 (4η θέση στον όμιλο) και θα δώσει τα πάντα στα κρίσιμα επόμενα παιχνίδια με Σουηδία και Σλοβενία.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και είχαν ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των 3-4 πόντων στα πρώτα (4') λεπτά της πρώτης περιόδου. Οι Φινλανδοί όμως γρήγορα βρήκαν ρυθμό βρέθηκαν στο +5 (20-15) στο (9') και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε να αναλαμβάνει δράση ο μεγάλος σταρ των γηπεδούχων, Λάουρι Μάρκανεν, με τον άσο των Καβαλίερς λοιπόν να κάνει τα... δικά του, οι Φινλανδοί πήραν ένα προβάδισμα εφτά πόντων δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στη συνέχεια, κατόρθωσαν να φτάσουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (47-37), φτάνοντας έτσι στην ανάπαυλα. Ο Μάρκανεν είχε 20 πόντους σε μόλις (14') συμμετοχής, ενώ για τους Ισραηλινούς ο Ρόμαν Σόρκιν είχε 7 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε πολλές εναλλαγές συναισθημάτων. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στη δεύτερη περίοδο και στα μέσδα του δεκαλέπτου μεγάλωσαν το εύρος της διαφοράς, η οποία έφτασε το +13 στο (24'). Από εκεί και πέρα όμως μπλοκαρίστηκαν στην επίθεση και οι Ισραηλινοί βρήκαν την ευκαιρία να ανατρέψουν την κατάσταση. Αντιμετώπισαν σωστά τον Μάρκανεν, στέλνοντας την κατάλληλη στιγμή βοήθειες, όταν ο Φινλανδός φόργουορντ έπαιρνε την μπάλα στο ποστ. Συνεπώς πραγματοποίησαν ένα σερί 16-5 στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου και μείωσαν στο καλάθι, 58-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειχνα να συνέρχονται από το σοκ της παρ' ολίγον ανατροπής και άρχισαν να "χτίζουν" και πάλι μία διαφορά ασφαλείας. Με τον Ελίας Βάλτονεν να αναλαμβάνει το σκοράρισμα έφτασαν στο +8 (71-63) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Όμως με τους Μάνταρ και Σόρκιν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο και πήγαν να "κλέψουν" το παιχνίδι. Όμως ο Μάρκανεν δήλωσε παρών και κερδίζοντας τα φάουλ μέσα στη ρακέτα έδωσε την πούτιμη νίκη στη Φινλανδία που βάζει πλέον γερές βάσεις να προκριθεί στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ντένι Αβντίγια. Αναμφίβολα, περίμεναν πολλά περισσότερα οι Ισραηλινοί από τον "άσο" των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς. Ο φοργουορντ των φιλοξενούμενων τελείωσε την αναμέτρηση με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 τελικές πάσες. Ενώ σούταρε με άσχημα ποσοστά καθώς είχε 3/10 σουτ εντός πεδιάς!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ξεκάθαρα η αστοχία των φιλοξενούμενων έκρινε την αναμέτρηση. Το Ισραήλ είχε 28% στα τρίποντα και 54.5% (12/22) στις βολές!!! Αντίθετα η Φινλανδία είχε 39% πίσω από τα 6.75 και 12/14 βολές.