26.4 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

FIBA Europe Cup: Σπουδαία νίκη για Καρσίγιακα, αήττητες Σάρατοφ και Σάσαρι

Με ήττα συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Ευρώπη ο Άρης.  Ακόμη 12 παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν την Τετάρτη. Ξεχώρισαν οι νίκες των Σαρλερουά και Καρσίγιακα. Αήττητες παρέμειναν η Σάρατοφ και η Σάσαρι.

Group A

Στην Ρουμανία η Οραντέα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Σακάρια όμως οι Τούρκοι (που την Κυριακή νίκησαν την Εφές ) πήγαν για την ανατροπή . Τελικά ηττήθηκαν με 86-84 και έπεσε στο 1-2. Αυτή ήταν η πρώτη νίκης της Οραντέα στον όμιλο.

Στην Ολλανδία η Λέιντεν ξεκίνησα καλά και μάλιστα κρατούσε μικρό προβάδισμα μέχρι 4''30 λεπτά πριν την λήξη. Η Βούρτσμπουργκ είχε δυνάμεις και έκανε την ανατροπή κερδίζοντας πολύ πιο δύσκολα από ότι έδειξε το τελικό αποτέλεσμα.

Group B

Νίκη που την φέρνει σε τροχιά πρόκρισης πέτυχε στην έδρα της η Τσμόκι κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας. Οι πρωταθλητές Κύπρου ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι τους ξέφυγε στο 3ο δεκάλεπτο και έπειτα δεν μπόρεσε να επιστρέψει. Ο Κάιλ Βινάλες με 23π ήταν ο καλύτερος της ΑΕΚ αλλά και του αγώνα.

Την Τρίτη η Μπάλκαν κέρδισε εύκολα την Μόνς και είναι αήττητη στον όμιλο.

Group C

Περίπατο έκανε στην Κωνσταντινούπολη η Καρσίγιακα. Ο εμφύλιος ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 7 πόντων. Στην συνέχεια η Μπασακσεχίρ ήταν πολύ κακή δεν βρήκε εύκολα καλάθια και μοιραία οδηγήθηκε σε βαριά ήττα. Έπεσε στο 0-3 και πλέον η πρόκριση απομακρύνεται.

Το παιχνίδι μεταξύ Βέλγων και Ολλανδών έβγαλε πανηγυρικά νικήτρια την Σαρλερουά. Η Γκρόνιγκεν δεν μπήκε καλά στο ματς βρέθηκε από νωρίς πολύ πίσω στο σκορ αν και μάζεψε πριν το ημίχρονο. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταδικαστικό για τους πρωταθλητές Ολλανδίας και η συνέχεια τυπική διαδικασία. Το τελικό 92-64 τσαλακώνει την καλή εικόνα της Γκρόνιγκεν την τελευταία τριετία στο FEC.

Group D

Στο Ισραήλ η Ιρόνι Νες Ζιόνα διέλυσε την Παρντούμπιτσε που πάλεψε στο πρώτο (53-44) αλλά έσκασε στο δεύτερο ημίχρονο και οδηγήθηκε σε οδυνηρή ήττα 34 πόντων. Η Ιρόνι είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα ενώ για τους Τσέχους διασώθηκε μόνο ο Μπένζαμιν που έβαλε 27π.

Σε ένα παιχνίδι που οι επιθέσεις είχαν τον πρωταρχικό ρόλο η Σάρατοφ κέρδισε με 93-97 την Ντε Μπος στην Ολλανδία και παρέμεινε αήττητη στο όμιλο κλειδώνοντας σε μεγάλο ποσοστό την πρόκριση στην δεύτερη φάση.

Group E

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στους ομίλους του FEC πήρε η Τσερκάσκι Μάβπι καθώς κέρδισε χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα την Στεάουα με 90-64 έχοντας από την αρχή κυρίαρχο ρόλο στον αγώνα. Τρόμερος Κόκλει με double double (26π, 10ριμπ) για τους νικητές. Οι Ρουμάνοι με την τρίτη σερί ήττα είναι ουσιαστικά αποκλεισμένη.

Ισοπεδωτική ήταν την Τρίτη η Μπάκεν που κέρδισε 108-84 την Πρίστινα.

Group F

Με σημαντικό διπλό έφυγε από την Βουλγαρία η Πόρτο. Η Ρίλσκι κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το 39' (81-80) ωστόσο στο τέλος οι Πορτογάλοι ήταν ψύχραιμοι και πήραν το αποτέλεσμα. Αρκετοί οι πρωταγωνιστές του παιχνιδιού.

Στην Ουγγαρία η Βαρέζε ηττήθηκε την Τρίτη από την Φέχερβαρ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτερη μετά τα μέσα της 3η περιόδου και δίκαια κέρδισαν.

Group G

Ακόμη μια ήττα γνώρισε ο Άρης στο FIBA Europe Cup, αυτή την φορά από την Λέφσκι στην Σόφια.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Κατάγια κέρδισε την Ντνίπρο σημειώνοντας την 2η νίκη στους ομίλους. Για τους φινλανδούς ο Μούλινγκς ήταν ο κορυφαίος με αρκετούς συμπαραστάτες. Από την άλλη οι Ουκρανοί ηττήθηκαν ξανά και πλέον από το 0-3 δύσκολα θα διεκδικήσουν το οτιδήποτε.

Group H

Ευχάριστη έκπληξη και δύσκολο εμπόδιο αποδείχθηκε η Λέστερ που ηττήθηκε δύσκολα από την Σζολνόκι στην Ουγγαρία. Οι Βρετανοί πάλεψαν και αυτό το παιχνίδι με τον Ουάσιγκτον να σημειώνει 24π. Για την γηπεδούχο που γλίτωσε το κάζο όλοι όσοι αγωνίστηκαν βοήθησαν στο σκοράρισμα.

Στην Σαρδινία η Σάσαρι καθάρισε άνετα την Ουγγρική Σζομπαθέλι . Η διαφορά των ρόστερ ήταν φανερή, καθώς οι μεν γηπεδούχοι μοίρασαν το παιχνίδι ενώ μόλις 7 αγωνίστηκαν για τους Ούγγρους με τον Μπρούσμα να πετυχαίνει 24 πόντους.

Σζολνόκι - Λέστερ 82-79

Σάσαρι - Σζομπαθέλι 104-69