Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

FIBA Europe Cup: Πρόκριση με ανατροπή για Φέχερβαρ, στους ομίλους και η Μπάλκαν

Με δύο παιχνίδια ξεκίνησε την Τρίτη το τελευταίο μέρος της προκριματικής φάσης του FIBA Europe Cup. Tην Τετάρτη το κυρίως πιάτο με 6 ακόμη μάχες.

Μπάλκαν – Ντε Μπος 66-68 (Συν.Σκορ 152-144)

Στους ομίλους του FEC βρίσκεται η Μπάλκαν παρά την ήττα της από την Ντε Μπος. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο ενώ οι Βούλγαροι πήγαν με το +3 στο ημίχρονο(34-31). Η Ντε Μπος μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να αγγίξει την ανατροπή (40-50 στο 37’). Στο 4ο δεκάλεπτο η Μπάλκαν μάζεψε την διαφορά και προκρίθηκε. Χόπκινς και Ντιμιτρόφ κράτησαν την πρόκριση για την γηπεδούχο ομάδα, Γουίλιμας και Βαν Όστουμ οι καλύτεροι για την Ντε Μπος

Η νίκη μπορεί να φανεί χρήσιμη καθώς το -8 δεν είναι απαγορευτικό στο να ελπίζει σε πρόκριση ως μια εκ των 3 Lucky Losers.

Πλέον το Group B έχει ως εξής : Τσμόκι Μίνσκ, ΑΕΚ Λάρνακας, Μπάλκαν Μπότεφγκραντ, Μπέλφιους Μόνς Χάιναουτ

Άλμπα Φέχερβαρ – Ντνίπρο 90-67 (Συν.Σκορ 168-161)

Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση πέτυχε η Φέχερβαρ καθώς επέστρεψε από την κόλαση του -16 στην Ουκρανία. Οι Ούγγροι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο παιχνίδι αποκτώντας από τα πρώτα λεπτά ικανή διαφορά στην οποία έχτισε για να φτάσει στην ανατροπή. Ήδη στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 15 (47-32). Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Άλμπα έφτασε στο +26 που διατήρησε μέχρι το 38’ (86-61). Η Ντνίπρο με ένα μικρό ξέσπασμα την έριξε 86-67 όμως στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα ενώ είχε κατοχή έκανε λάθος και αντιαθλητικό και μοιραία δεν έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Φρίμαν ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 29π για τους νικητές.

Στο Group F με Πόρτο και Βαρέζε η Φέχερβαρ, ενώ αναμένεται και μια ομάδα εκ των αποκλεισμένων.

Η Ντνίπρο βρίσκεται πρώτη στην λίστα των χαμένων στο -7.