FIBA Europe Cup: Νίκη-πρόκριση στους «16» για την Λε Πορτέλ

Με δύο πολύ σημαντικά παιχνίδια ξεκίνησε την Τρίτη η 4η αγωνιστική της 2ης φάσης του FIBA Europe Cup. Για τον 9ο και πιο δυνατό όμιλο η Μπασακσεχίρ υποδέχτηκε την Λε Πορτέλ, ενώ για τον 10ο η Φέχερβαρ αναμετρήθηκε με την Λιθουανική Νεβέζις. Σημαντικά παιχνίδια και την Τετάρτη (24/1).

Γράφει ο Γιάννης Μπίτας

Η 4η αγωνιστική του FIBA Europe Cup:

9ος Όμιλος:

Μπασακσεχίρ – Λε Πορτέλ 80-83 (72-72 κ.α)

Σε ένα τρομερό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις η Λε Πορτέλ χαμογέλασε καθώς έφυγε με το διπλό(4-0) από την Κωνσταντινούπολη και παράλληλα την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης στέλνοντας στο 2-2 την Μπασακσεχίρ. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (19-17), στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα σερί 10-1 έφτασαν την διαφορά στους 11 (29-18 24΄) με το ημίχρονο πάντως να κλείνει με 37-40 για τους Γάλλους. Η Λε πορτέλ κυριάρχησε στο 3ο και στα μισά του 4ου δεκάλεπτου με το σκορ στο 55-68 στο 35’. Η Μπασακσεχίρ το πάλεψε και ισοφάρισε 72-72 χάνοντας μάλιστα την βολή που θα της έδινε την νίκη. Στην παράταση με δύο σερί έμμεσα τρίποντα του Γκόλντεν οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Τοόλσον(22π.) και Κάρτερ(17π.) ήταν καθοριστικοί για τις δύο ομάδες.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα ΕΔΩ

10ος Όμιλος:

Φέχερβαρ – Νεβέζις 88-80

Νίκη που την φέρνει πολύ κοντά στην επόμενη φάση πέτυχε η Φέχερβαρ. Οι Ούγγροι κέρδισαν πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Με οδηγό τον Σίμπσον που πέτυχε 18π. ξεπέρασε το εμπόδιο της Νεβέζις που πλέον έχει λίγες ελπίδες πρόκρισης. Για τους Λιθουανούς που θα τα παίξουν όλα για όλα στα εναπομείναντα παιχνίδια πρωταγωνιστής ήταν ο Λιχοντέι με 20π.

Κόρμεντ – Μπουγιουσεκμέτσε (24/1 18:30)