FIBA Europe Cup: Με τρομερή ανατροπή η Λε Πορτέλ πέταξε εκτός την Σάσαρι

Συμπληρώθηκε με δύο μεγάλες εκπλήξεις το πάζλ της φάσης των «16» του FIBA Europe Cup με τα φαβορί να κλειδώνουν αυτό που έχτισαν την προηγούμενη εβδομάδα. Δυνατά τα ζευγάρια των προημιτελικών.

Τρίτη 13/3

Άλμπα Φέχερβαρ – Γιουβέντους Ουτένα 78-76 (Συνολικό Σκορ : 152-163)

Τετάρτη 14/3

Νίζνι Νόβγκοροντ – Κεραυνός Στροβόλου 71-61 (Συνολικό Σκορ: 148-123)

Τελείωσε στην Ρωσία το όμορφο ευρωπαϊκό ταξίδι του Κεραυνού. Οι πρωταθλητές Κύπρου ηττήθηκαν και στο Νόβγκοροντ από την Νίζνι και αποχαιρέτησε το Europe Cup. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά και καθάρισαν . Οι Αμπουκάρ με 23 πόντους και ο Πάρκς με 12 ασσίστ ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα από τον Στρόβολο. Στους 17π. σταμάτησε ο Γέλοβατς για τους νικητές.

Τσμόκι Μίνσκ – Αβελίνο 72-81 (Συνολικό Σκορ:142-151)

Αποφασισμένη κατέβηκε η Αβελίνο στον επαναληπτικό του Μίνσκ κόντρα στην Τσμόκι. Οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ φτάνοντας στην επικράτηση με 72-81 αφού είχε γλιτώσει το κάζο με την ισοπαλία εντός έδρας. Ο Φιλοΰι ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους .

Κλούζ – Γκρόνινγκεν 69-76 (Συνολικό Σκορ: 135-179)

Όπως και στην δεύτερη φάση των ομίλων έτσι και στην φάση των 16 η Γκρόνινγκεν κέρδισε μέσα-έξω την Κλούζ και με χαρακτηριστική άνεση πέρασε στην οχτάδα. Οι Ρουμάνοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν 37-25 στο 17’. Κάπου εκεί οι πρωταθλητές Ολλανδίας σοβαρεύτηκαν, πάτησαν γκάζι και γύρισαν το παιχνίδι. Η διαφορά στο συνολικό σκορ αναδεικνύει την ποιότητα της Ντόναρ. Ο Πάσαλιτς με 20π ήταν ο κορυφαίος του αγώνα για χάρη της Γκρόνινγκεν.

Μπάκεν Μπέαρς – Βέντσπιλς 75-81 (Συνολικό Σκορ : 168-154)

Κέρδισε αλλά δεν πίστεψε στην ανατροπή η Βέντσπιλς. Οι Λετονοί ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια του αγώνα με διαφορά της τάξεως 2 εώς 10 πόντων αλλά σε κανένα σημείο δεν πλησίασαν το χάντικαπ των 20 πόντων. Η Μπάκεν με τον Κρόκετ να έχει 23π και 9ας. έγραψαν ιστορία. Ο Λόματς πέτυχε 15π για την Βέντσπιλς παλεύοντας για την ανατροπή.

Κορμέντ – Βενέτσια 88-86 (Α’ Αγώνας : 139-169)

Νίκη που πανηγυρίστηκε σαν πρόκριση πέτυχε η Κόρμεντ απέναντι στους πρωταθλητές Ιταλίας και στην 4η καλύτερη ομάδα του περυσινού BCL. Οι Ούγγροι ήθελαν το ματς σε αντίθεση με την αδιάφορη Βενέτσια που επαναπαύθηκε στο +32 του πρώτου αγώνα. Οι Φέρεντς με 18 πόντους , ο Τούγιο με 17 και ο Χόρτι με double double (10π, 11ας) οδήγησαν την ομάδα τους στο θρίαμβο και στο γλυκό αντίο στην Ευρώπη.

Λε Πορτέλ – Σάσαρι 100-81 (κ.α. 88-71) (Συνολικό Σκορ:155-153)

Απίστευτη ανατροπή πέτυχε η Λε Πορτέλ που στην παράταση κέρδισε την Σάσαρι με 19 πόντους καλύπτοντας τους 17 στην κανονική διάρκεια. Η Γαλλική ομάδα είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, ωστόσο στα τελευταία λεπτά η Σάσαρι μείωσε και κρατούσε την τύχη στα χέρια της. Λάθη και χαμένες βολές έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κερδίσουν με 17 και στην παράταση να είναι πιο ψύχραιμοι και να πετύχουν την μεγάλη πρόκριση στους 8. Ο Χάσελ ήταν κορυφαίος όλων με 33π και 12ας, 20 πέτυχε ο Γκόλντεν. Σε 5 παίχτες βασίστηκε η ομάδα από την Σαρδινία.

Μόρναρ – Οστάνδη 90-63(Συνολικό Σκόρ: 161-147)

Από την κόλαση του -14 γύρισε η Μόρναρ που διέλυσε την Οστάνδη με 90-63. Η ομάδα από το Μαυροβούνιο κάλυψε νωρίς το χαμένο έδαφος του Βελγίου και έφτασε σε μια θριαμβευτική νίκη- πρόκριση στους 8. Ο Βράνιες με 29 πόντους ήταν ο βασικός μόχλος για την Μόρναρ. Απογοητευτική η εμφάνιση της Οστάνδης και δίκαιος ο αποκλεισμός.