Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

FIBA Europe Cup: Μεγάλες εκτός έδρας νίκες για Σαρλερουά και Γκρόνινγκεν

Σημαντικές αναμετρήσεις περιλάμβανε το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup. Ο Άρης ήταν μέτριος στην Ουκρανία αλλά πήρε το αποτέλεσμα και αυτό μετράει. Νίκες για Σακάρια, Βαρέζε, Σάρατοφ και Μπάκεν. Διπλά για Σαρλερουά και Γκρόνινγκεν. Ανεπανάληπτη ανατροπή για Σάσαρι.

Group A

Μετά την εκτός έδρας νίκη-έκπληξη κόντρα στην Σακάρια η Λέιντεν κέρδισε στην έδρα της την σαφώς πιο έμπειρη Οραντέα. Οι Ολλανδοί με μικρό ρόστερ βασίστηκε ουσιαστικά σε 6 παίχτες. Ο Ντε Γιονγκ με 24 ήταν ο καλύτερος του αγώνα.

Την πρώτη της νίκη μετά από 5 ήττες σε Τουρκία και Ευρώπη πήρε η Σακάρια στην Γερμανία. Ο Νκοκό με double double (24π, 11ρ) εκ των βασικών συντελεστών για σπάσει το αρνητικό σερί.

Group B

Διπλό που την βάζει εκ νέου στο κόλπο της πρόκρισης πέτυχε στο Βέλγιο η ΑΕΚ Λάρνακας. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι η πρωταθλήτρια Κύπρου με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κάιλ Βινιάλες που πέτυχε 31 πόντους κέρδισε στο Βέλγιο την Μόνς.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπράντον και Ντιμιτρόφ η Μπάλκαν κέρδισε σχετικά εύκολα την Τσμόκι. Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και πήγαν στο 2-0. Ο Γκόβενς διασώθηκε για τους Λευκορώσους.

Group C

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν το παιχνίδι στην Κωσταντινούπολη. Η Σαρλερουά νίκησε με 62-80 την Μπασακσεχίρ βυθίζοντάς την στον πάτο του ομίλου. Οι Βέλγοι είχαν από το ξεκίνημα το πάνω χέρι και εξασφάλισε μια ευρεία νίκη στο τέλος.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου στην Σμύρνη, η Γκρόνινγκεν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε στο +12 (30-42). Η πρωταθλήτρια Τουρκίας του 2014 μείωσε στην τρίτη περίοδο όμως η Ντόναρ άντεξε και πήρε την νίκη.

Group D

Στο Ισραήλ η Ιρόνι πέτυχε την πρώτη νίκη της στον όμιλο κόντρα στην μαχητική Ντε Μπος. Το ματς ήταν ισόπαλο και με πολλές εναλλαγές. Πέντε λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα που τους εξασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στην Τσεχία ωστόσο έφυγε με το ροζ φύλλο η Σάρατοφ. Η 5η της περυσινής VTB πήγε ψηλά το σκορ και στα τελευταία λεπτά του αγώνα πήρε την νίκη. Η Παρντούμπιτσε πάλεψε αλλά ξέμεινε από λύσεις και δυνάμεις.

Group E

Επιβλητική εμφάνιση για τους Μπέαρς στην Ουκρανία. Η Μπάκεν όπως και πέρυσι ξεχωρίζει στην διοργάνωση δείχνοντας ότι μπορεί κάτι περισσότερο από τα ημιτελικά. Σε κανένα σημείο δεν μπορούσαν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι.

Με μεγάλο διπλό έφυγε από την Ρουμανία η Πρίστινα. Η Στεάουα είχε ένα μικρό προβάδισμα. Μπουκίτσα και Μπερίσα ήταν οι καλύτεροι της ομάδας από το Κόσοβο που διπλασίασε τις νίκες της και μαζί με αυτές και τις πιθανότητες πρόκρισης.

Group F

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις στο FEC η Φέχερβαρ. Σε ένα κλειστό παιχνίδι η ουγγρική ομάδα τα κατάφερε απέναντι στην Ρίλσκι έχοντας μεγάλη ποικιλία στο σκοράρισμα. Στο 0/2 οι Βούλγαροι.

Χωρίς να θέλξει με την απόδοση της η Βαρέζε δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Πόρτο. Οι Ιταλοί έκαναν συντήρηση στο μεγαλύτερο μέρος και δεν κινδύνεψαν στα σοβαρά.

Group G

Η ήττα της περασμένης εβδομάδας από την Κατάγια στη Θεσσαλονίκη, έκανε μεγαλύτερο το “πρέπει” της νίκης για τον Άρη επί της Ντνίπρο. Οι “κιτρινόμαυροι” παρά την κακή αρχή που έκαναν στο παιχνίδι, έδειξαν χαρακτήρα και μέσα από την άμυνα τους έδωσαν τέλος στο σερί των τριών ηττών σε Ελλάδα και Ευρώπη επικρατώντας με 55-51.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε αναμέτρηση της Λέφσκι με την Κατάγια για τον όμιλο του Άρη. Οι Βούλγαροι είχαν κυριολεκτικά ισοπεδώσει την αντίπαλό τους για 30 λεπτά (73-39). Έπειτα χαλάρωσαν με συνέπεια η Κατάγια να επιστρέφει αλλά να ξεμένει από χρόνο.

Group H

Η Λέστερ παρότι είναι εκ των πιο αδύναμων ομάδων της διοργάνωσης δίνει τις μάχες της. Η Φάλκο Βουλκάνο κέρδισε εύκολα το ματς όμως σε κάθε περίπτωση οι Βρετανοί ήταν ανταγωνιστικοί.

Τεράστια ανατροπή κατάφερε να πραγματοποιήσει η Σάσαρι. Η Ιταλική ομάδα είδε την Σζολνόκι να βρίσκεται μπροστά στο 27’ με 20 πόντους (58-78). Τα επόμενα λεπτά ήταν αρκετά για την Σάσαρι προκειμένου να γυρίσει ανάποδα το ματς.

Σζομπαθέλι – Λέστερ Ράιντερς 80-65

Ντιναμό Σάσαρι – Σζολνόκι 98-94