FIBA Europe Cup: Εύκολα στην επόμενη φάση τα φαβορί (pics)

Στην δεύτερη προκριματική φάση της διοργάνωσης πέρασαν οι ομάδες που είχαν ήδη αποκτήσει σοβαρό προβάδισμά την προηγούμενη εβδομάδα. Πικρός αποκλεισμός για το Λαύριο με την Ντνίπρο να γυρίζει από το -9.

Γράφει ο Γιάννης Μπίτας

Τσεσκάρσι Μάβπι – Μάινερς 101-90 (Συνολικό Σκορ :184-153)

Με ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο η Μάβπι κέρδισε και στην έδρα της τους Νορβηγούς της Μάινερς και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup όπου θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό Στροβόλου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά η συνολική διαφορά φανέρωσε την διαφορά δυναμικότητας. Με το σκορ να πηγαίνει ψηλά πολλοί παίχτες πρωταγωνίστησαν. Στα αξιοσημείωτα η συμμετοχή μόλις 7 παιχτών από την πλευρά της Μάινερς.

Δείτε στα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Μπασακσεχίρ – Σβιταβί 98-78 (Συνολικό Σκορ :197-152)

Στην Τουρκιά η Μπασακσεχίρ διέλυσε εκ νέου την Σβίταβι και με την επιβλητική διαφορά 45 πόντων πέρασε το πρώτο εκ των δύο εμποδίων για να βρεθεί στους ομίλους. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από την αρχή και κατέβασαν στροφές μόνο στην τελευταία περίοδο. Κορυφαίος ο Τόμπσον με 26 για την Μπασακσεχίρ. Σχεδόν 50% (12/25) είχαν στα τρίποντα οι νικητές. Ο Γούντς πάλεψε για την ομάδα από την Τσεχία σημειώνοντας 14 πόντους. Η Λουλέα θα κληθεί να πάει στην Τουρκία.

Σοντεράλιε Κινγκς – Ιρόνι Νες Ζιόνα 76-100 (Συνολικό Σκορ : 143-172)

Μπορεί να δυσκολεύτηκε και να κέρδισε με μόλις 5 πόντους στην έδρα της πάραυτα το παιχνίδι στην Σουηδία ήταν εντελώς διαφορετικό καθώς η Ιρόνι Νες Ζιόνα ισοπέδωσε την Σοντερτάλιε με 100αρα. Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα από νωρίς στον αγώνα (16-29 10’) ενώ πάτησαν ξανά γκάζι στην 3η περίοδο με τους γηπεδούχους να μην μπορούν σε κανένα σημείο να ανταποκριθούν στις λύσεις των Ισραηλινών. Την Κλούζ που αντιμετώπισε ο Παναθηναϊκός σε φιλικό θα βρουν μπροστά τους οι παίχτες της Ιρόνι. Ο Γκλάντνες με 22 ήταν ο κορυφαίος του αγώνα.

Ρόζα Ράντομ – Κατάγια 69-75 (Συνολικό Σκορ : 134-161)

Παρά το +21 της Φινλανδίας η Κατάγια δεν χαλάρωσε ούτε στον επαναληπτικό απέναντι στην Ρόζα Ράντομ και θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια την Ρίλσκι. Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην Κατάγια που μπήκε καλύτερα όμως οι Πολωνοί αντέδρασαν και από το 29-42 στο 18’ με ένα σερί 7-0 πήγε στην ανάπαυλα στο 36-42. Ίδιο ήταν το σενάριο και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Φινλανδούς να αυξάνουν εκ νέου την διαφορά και την Ρόζα να αντιδρά αλλά να χάνει τελικά τον αγώνα. Ο Μοσκέρα με 17π ήταν ο καλύτερος για τους Πολωνούς , σκορ από πολλούς παίχτες πήρε η Κατάγια.