30.9 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

FIBA Europe Cup: Γλυκιά ήττα για Βενέτσια, πανηγυρικά πέρασαν Αβελίνο και Γκρόνινγκεν (vids)

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη η δεύτερη μέρα των επαναληπτικών της φάσης των 8 του FIBA Europe Cup, με το πάζλ να ολοκληρώνεται με τους Ιταλούς του BCL και τις εκπλήξεις Μπάκεν και Γκρόνινγκεν.

Γράφει ο Γιάννης Μπίτας

Στο Νόβγκοροντ η Νίζνι έκανε την προσπάθεια της ωστόσο η Βενέτσια πάλεψε για την νίκη και δεν έμεινε στο +10 του πρώτου παιχνιδιού. Οι διαφορές ήταν πολύ κλειστές με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και το τελικό 94-90 δίνει την πρόκριση στους Ιταλούς αρκετά εύκολα. Ο Γέλοβατς με 38 πόντους και 15 ασίστς πάλεψε για την ομάδα του, 21 πόντους είχε ο Χέινς και 19 ο Ντε Νικολάο για την φιλοξενούμενη ομάδα

Στην Ολλανδία η ομάδα των εκπλήξεων έκανε ακόμη μια τεράστια σε μέγεθος νίκη στην έδρα της και προκρίθηκε θριαμβευτικά στα ημιτελικά. Η Μόρναρ δεν μπόρεσε να προστατέψει το +6 του Μαυροβουνίου καθώς μετά την πρώτη περίοδο δεν είχε απάντηση στην επιθετική δεινότητα της Ντόναρ. Το τελικό 101-74 λέει απόλυτα την αλήθεια. Οι πρωταθλητές Ολλανδίας είχαν πολλούς πρωταγωνιστές, ενώ για την Μόρναρ ο Νίνταμ για ακόμη μια φορά φέτος ήταν ο καλύτερος και διασώθηκε από το ναυάγιο.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της βραδιάς η Αβελίνο ισοπέδωσε την Γιουβέντους στο πρώτο ημίχρονο καθώς προηγήθηκε με 50-23. Στο δεύτερο οι Λιθουανοί κατέβασαν την διαφορά με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν ταχύτητα και να διαχειρίζονται την διαφορά. Το τελικό 85-68 στέλνει την Ιταλική ομάδα κόντρα στην Μπάκεν. Ο Κορνιλένκο ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18 για τους ηττημένους. Ο Ντ’Ερκόλ με 17 ήταν ένας εκ των βιολιών στο σκοράρισμα της Αβελίνο.