Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

FIBA Europe Cup: Αφιλόξενη η Βενετία για την Νίζνι (vids)

Με τρία ενδιαφέροντα παιχνίδια έκλεισε την Τετάρτη το πρώτο μέρος της προημιτελικής φάσης του FIBA Europe Cup.

Γράφει ο Γιάννης Μπίτας

Στην Λιθουανία η αναμέτρηση ανάμεσα στην Γιουβέντους και την Αβελίνο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπη με τις ομάδες να βρίσκονται σε ολόκληρο το 40 λεπτό πολύ κοντά στο σκορ. Το τελικό 77-77 το απέδειξε. Αυτή η ισοπαλία ήταν η 2η σε τρία παιχνίδια για τους Ιταλούς μετά και την εντός έδρας με την Τσμόκι στην προηγούμενη φάση. Για την γηπεδούχο ομάδα οι Γκέινς με 18 και Κορνιλένκο με 15 ήταν οι καλύτεροι, ενώ από πλευράς της φιλοξενούμενης ο Γουέλς σημείωσε 17 πόντους

Με μαξιλαράκι ασφαλείας 6 πόντων θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα στην Ολλανδία η Μόρναρ. Οι Μαυροβούνιοι ήταν καλύτεροι στην τελευταία περίοδο και πήραν μια νίκη που τους δίνει προβάδισμα ωστόσο η φετινή Γκρόνιγκεν είναι η ομάδα των εκπλήξεων στο FIBA Europe Cup και ασφαλώς το -6 δεν είναι απαγορευτικό σε μια έδρα που όλες οι ομάδες έχουν χάσει ενώ πολλές με διαφορές άνω των 20+ πόντων. Ο Νίνταμ με 20 ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, 15 είχε ο Πάσαλιτς για την Ντόναρ.

Στο πιο σημαντικό ματς της βραδιάς η πρωταθλήτρια Ιταλίας Βενέτσια δείχνει έτοιμη να αξιοποιήσει την αποτυχία στο Basketball Champions League και να φτάσει μέχρι το τέλος στο Europe Cup. Η ομάδα του Μάικ Μπράμου διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα κέρδισε εν τέλει με 10 πόντους την Νίζνι και θα πάει να καθαρίσει την δουλειά στο Νόβγκοροντ. Το τελικό σκορ κρατά στην μάχη και τους Ρώσους με τον Γέλοβατς να πετυχαίνει 28 πόντους. Για την Βενέτσια 49 πόντους σημείωσαν οι Πέριτς και Όστιν. Θετικός ήταν τέλος και ο Μπράμος με 13 ασίστ και 5 πόντους σε 31 περίπου λεπτά.

Μπάκεν Μπέαρς- Λε Πορτέλ 76-62

Γιουβέντους – Αβελίνο 77-77

Μόρναρ – Γκρόνινγκεν 73-67

Βενέτσια – Νίζνι 86-76